"Tadeusz Kantor - obecność nieobecnego" Opery Buffa

w Instytucie Teatralnym

We wtorek 8 grudnia o godz. 20:00 w Instytucie Teatralnym Teatr Opera Buffa zaprosi do wspólnej refleksji nad spuścizną Tadeusza Kantora w spektaklu "Tadeusz Kantor - obecność nieobecnego".

Opera Buffa - teatr osób chorych na schizofrenię, zaprasza widzów do zwiedzania z przewodnikiem miejsc związanych z Tadeuszem Kantorem. W spektaklu przywołane zostaną dwa performanse: ten, który odbył się w nowej Cricotece w dniu jej otwarcia oraz warszawski na Plac Unii, podczas którego odsłonięty został wirtualny pomnik.

Aktorzy Opery Buffa, podejmując refleksję o Kantorze, zwracają uwagę zupełnie na co innego w sztuce artysty niż tzw. zdrowi: co innego przykuwa ich uwagę, budzi zainteresowanie. Odsłaniając wirtualny pomnik, obnażają odbiór sztuki zapośredniczony przez krytyków. Tego rodzaju recepcja polega np. na zwiedzaniu z audioprzewodnikiem: narracja o dziele staje się pierwotna względem samego dzieła. Na Placu Unii dzieła w ogóle zabrakło. Zaistniało jedynie na smartfonach i tabletach, na ulotkach z fotomontażem fragmentu mostu przed galerią handlową "Plac Unii" oraz informacją o "surrealizacji" idei Tadeusza Kantora z 1948 roku: "Zaraz po wojnie zobaczyłem w Warszawie kawałek żelaznego mostu rozbitego bombą. Gdyby ktoś ustawił ten obiekt na Placu Unii jako rzeźbę, w przyszłości historycy odczytaliby w splotach jego formy - siły rządzące naszą epoką". Odwrócenie porządku społecznego via szaleństwo rozbija oczywiste scenariusze sytuacji kulturowych i sprawia, że pewność "normalnego" świata okazuje się pozorem.

Wstęp wolny.

(-)
Materiał Teatru
3 grudnia 2015
Portrety
Tadeusz Kantor

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia