Tadeusz Różewicz doktorem honoris causa Akademii Sztuk Pięknych

ASP we Wrocławiu

Tadeusz Różewicz doktorem honoris causa Akademii Sztuk Pięknych.

Senatorzy ASP jednogłośnie przyjęli uchwałę o nadaniu tytułu doktora honorowego wybitnemu wrocławskiemu poecie i dramaturgowi - Tadeuszowi Różewiczowi. 

Senat ASP jednogłośnie przyjął wczoraj uchwałę o nadaniu tytułu doktora honorowego wybitnemu wrocławskiemu poecie i dramaturgowi. Plastycy postanowili uhonorować poetę, gdyż od lat inspiruje ich swoją twórczością. 

Prof. Jacek Szewczyk, rektor wrocławskiej ASP: - Tylko pozornie nie ma ona nic wspólnego z plastyką. Plakaty do jego sztuk robił Jan Jaromir Aleksiun. Poeta wraz z Eugeniuszem Getem-Stankiewiczem przeprowadził akcje plastyczne. Jego słowo działa na obraz, zarówno tworzony przez grafików, jak malarzy i rzeźbiarzy. Nie żałujemy, że nasz doktorat nie został wręczony w czasie obchodów jego 85. urodzin w ubiegłym roku. Decyzja naszego Senatu sprawia, że Rok Różewiczowski trwa nadal. 

Prof. Eugeniusz Smoliński, grafik: - Jego sztuka jest natchnieniem kolejnych pokoleń twórców. Jest symbolem przenikania się sztuk.

Artyści chcą też podkreśli olbrzymie zasługi Różewicza dla Wrocławia i to, że serdecznie przyjaźni się z wieloma plastykami.

Doktorat wręczony zostanie w czasie artystycznej inauguracji wrocławskiego roku akademickiego, czyli 8 października w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Towarzyszyć mu będzie specjalnie przygotowana wystawa i okolicznościowy album.

AS
Gazeta Wyborcza Wrocław
21 czerwca 2007

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia