Tajemnica spalonego lunaparku

"Księżycowy Chłopiec" - reż. Igor Gorzkowski - Gdański Teatr Szekspirowski

Płonie ulica Łez. Najprawdopodobniej ktoś podłożył ogień pod lunapark, prowadzony na obrzeżach Paryża przez dyrektora Pradoneta i jego nieślubną żonę Leonie. Detektywistyczne śledztwo obfituje w sensacyjne tropy, mające swe źródło w przeszłości właścicieli i pracowników parku rozrywki.

Jednak pomimo licznych poszlak i motywów, kryminalna zagadka może pozostać bez rozwiązania. Wśród magicznych sztuczek i figli trudno trafić na właściwy ślad i przejrzeć cyrkową iluzję. Najbliżej rozwikłania sensacyjnej zagadki jest Pierrot, pomocnik fakira a później tresera zwierząt. Dziwnym trafem ten niepozorny mężczyzna za każdym razem wpada w sam środek wydarzeń. Czy księżycowy chłopiec odkryje tajemnicę spalonego lunaparku?

Przedstawienie jest koprodukcją Teatru Soho (scena Studia Teatralnego Koło i Teatru Ochoty) i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Igor Gorzkowski - reżyser i dramaturg, współzałożyciel Studia Teatralnego Koło - niezależnego teatru działającego w Warszawie od 1988 roku, w którym zrealizował większość swoich przedstawień. Od 2011 roku pełni funkcję zastępcy dyrektora do spraw artystycznych w Teatrze Ochoty w Warszawie. Jako jeden z pierwszych w Polsce skojarzył dynamicznie rozwijającą się kulturę klubową z działaniami teatralnymi. Realizuje spektakle, korzystając ze swoich własnych scenariuszy. Poza sceną Studia Teatralnego Koło i Teatru Ochoty współpracuje również z innymi teatrami. W 2009 r. reżyserował w Teatrze Narodowym w Warszawie „Polowanie na łosia" Michała Walczaka. W 2010 debiutował w teatrze operowym, reżyserując „O Genowefie" Roberta Schumanna w Teatrze Wielkim w Poznaniu, a w 2012 wystawił tam „Dzień Świra".

Również w 2012 roku wystawił swojego „pierwszego Szekspira" - kameralną „Burzę" z Henrykiem Talarem w roli głównej. W 2011 roku otrzymał nominację do nagrody teatralnej Feliksy Warszawskie za reżyserię spektaklu „Starucha" wg powieści Daniła Charmsa zrealizowanego w warszawskim Teatrze Ochoty. W 2013 jego słuchowisko "Mewa" Borysa Akunina zostało nagrodzone Grand Prix XIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry – Sopot 2013".

„(Igor Gorzkowski) znany (jest) z błyskotliwych adaptacji prozy, teatralnego potencjału szuka zwykle tam, gdzie inni nawet go nie przeczuwają" (...) „Z projektu na projekt dokonuje coraz bardziej osobnych i zaskakujących wyborów literackich" - Szymon Kazimierczak, teatr-pismo.pl.

Magdalena Hajdysz
Materiał Teatru
24 września 2016
Portrety
Igor Gorzkowski

Książka tygodnia

Opowieści
Wydawnictwo MG
Fiodor Dostojewski

Trailer tygodnia

(F) Paralele
Marek Zimakiewicz
„Paralele”, to inicjatywa Fundacji An...