Tajemnicza, nowa rola Mateusza Damięckiego

"Trójka do potęgi" - reż. Wojciech Malajkat - Teatr Syrena w Warszawie

W poniedziałek 16 grudnia w Sali Kongresowej w PKiN w Warszawie odbędzie się charytatywny spektakl czarnej komedii „Trójka do potęgi” w reż. Wojciecha Malajkata. W odświeżonej wersji przedstawienia Mateusz Damięcki, który do tej pory wcielał się w rolę reporterki Celiny Maczek, zagra nową, tajemniczą postać…

„Trójka do potęgi" wróci na afisz tylko jeden raz, w poniedziałek 16 grudnia o godz. 19.30 w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie podczas imprezy charytatywnej Polskiego Radia. W specjalnie na tę okazję odświeżonej wersji spektaklu, pojawi się nowy intrygujący wątek oraz wystąpią nowe gwiazdy. Do Mateusza Damięckiego, Daniela Olbrychskiego, Stanisława Tyma, Zbigniewa Zamachowskiego dołączy Paweł Królikowski, Mariusz Czerkawski, Anita Werner i Zbigniew Wodecki. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na cele dobroczynne.

- Grudniowa „Trójka do potęgi" będzie niesamowitym wydarzeniem. W spektaklu nie zabraknie nowych wątków komediowo-kryminalnych oraz barwnych ról, kreowanych przez znanych aktorów, muzyków i dziennikarzy, a nawet przez dwóch słuchaczy Trójki. W poprzedniej edycji sztuki wcielałem się w postać dziennikarki śledczej Celiny Maczek, tym razem jednak zagram zupełnie nową, tajemniczą postać, która wpłynie na przebieg akcji w równie dużym stopniu, co pani Celina. Będę miał niesamowitą charakteryzację, więc ciekaw jestem, czy ktoś z widzów mnie rozpozna. Zachęcam do obejrzenia spektaklu nie tylko dlatego, że jest to dobry projekt artystyczno-rozrywkowy, ale przede wszystkim ze względu jego szczytny cel. Dochód z zakupu biletów zostanie przekazany Zakładowi Leczniczo-Opiekuńczemu w Piszkowicach, który zajmuje się ciężko chorymi, małymi dziećmi - mówi Mateusz Damięcki.
„Trójka do potęgi" to współczesna komedia kryminalna o tym, jak wzbogacić się na... małżeństwie. Trzech socjologów zakłada biuro pośrednictwa, by zarobić na kojarzeniu polskich obywateli z obcokrajowcami. Po początkowym sukcesie sprawy zaczynają się jednak komplikować...

Tekst „Trójki do potęgi" napisał Wojciech Zimiński na podstawie książki Grzegorza Miecugowa pod tym samym tytułem. Spektakl wyreżyserował Wojciech Malajkat z okazji jubileuszu 50-lecia PR III Polskiego Radia. Sztuka była wystawiana od marca 2012 roku w stołecznym Teatrze Syrena. W przedstawieniu grali świetni aktorzy (m.in Katarzyna Figura, Beata Ścibakówna, Krystyna Tkacz, Grażyna Wolszczak, Mateusz Damięcki, Piotr Machalica, Piotr Szwedes, Stanisław Tym), dziennikarze radiowej Trójki (m.in. Artur Andrus, Marek Niedźwiecki) oraz goście specjalni (Maria Czubaszek, Urszula Dudziak, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Justyna Pochanke, Maryla Rodowicz, Justyna Steczkowska). Przedstawienie stało się wyjątkowym wydarzeniem kulturalnym nie tylko ze względu na doborową obsadę, ale także dlatego, że wplatane w fabułę improwizacje czyniły każdy spektakl niepowtarzalnym i zaskakującym dla publiczności.

Bilety na spektakl „Trójka do potęgi" można kupić w internetowym sklepie eventim.pl, w sklepach sieci Empik oraz w sklepiku PR III Polskiego Radia od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00, (ul. Myśliwiecka 3/5/7, Warszawa).

Mateusz Damięcki (ur. w 1981 roku) - aktor wszechstronny - teatralny, filmowy i telewizyjny. Ukończył Akademię Teatralną w Warszawie (2004 r.).

Karierę rozpoczął jeszcze jako dziecko, w 1991 roku, w serialu „WOW" Jerzego Łukaszewicza, a jako nastolatek zagrał w głośnych „Matkach, żonach i kochankach" Juliusza Machulskiego (1995). Na dużym ekranie zadebiutował w „Łowcy. Ostatnim starciu" Jerzego Łukaszewicza (1993). W 1999 roku wystąpił w rosyjsko-francuskiej produkcji kostiumowej „Córka kapitana" u boku Karoliny Gruszki, a w 2001 roku w ekranizacji „Przedwiośnia" w reżyserii Filipa Bajona. Mateusz Damięcki zagrał także w głośnej międzynarodowej realizacji „Karol. Człowiek, który został papieżem" (2004) w reż. Giacomo Battiato, w muzycznej produkcji „Kochaj i tańcz" Bruce'a Parramore'a, gdzie partnerował Izabelli Miko (2009) oraz w niemieckim „Zagubionym czasie" (Die Verlorene Zeit / Remembrance) (2011) w reż. Anne Justice, gdzie partnerował Alice Dwyer. Film znalazł na czołówce box office'ów w Japonii, Korei Płd. i Nowej Zelandii.

Mateusz Damięcki występuje także w filmach kina offowego. Za rolę w „Czarnym" (2008) Dominika Matwiejczyka otrzymał wyróżnienie w konkursie kina niezależnego na Gdynia - Festiwal Filmowy 2009 oraz Nagrodę Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepszy Aktor w 2010 roku.

Mateusz Damięcki grał w wielu popularnych serialach telewizyjnych, m.in.: „Oficer", „Egzamin z życia", „Teraz albo nigdy", „Na krawędzi". Gościnnie pojawiał się w „Policjantach", „Na dobre i na złe", „Camera Cafe", „Pensjonacie pod Różą", „Heli w opałach", „Doręczycielu", „Plebanii" czy „Hotelu 52". W 2007 roku wystąpił w telewizyjnym show „Taniec z gwiazdami", w którym doszedł do półfinału.

Podczas studiów w Akademii Teatralnej Mateusz Damięcki był związany z Teatrem Nowym w Warszawie, gdzie zagrał główną rolę w „Kordianie" w reż. Adama Hanuszkiewicza (2002). W latach 2004-06 występował w Teatrze Współczesnym w Warszawie, m.in. jako Manabozo Wielki Zając w „Transferze" w reż. Macieja Englerta oraz Widoplasow w „Waszej ekscelencji" Fiodora Dostojewskiego w reż. Izabeli Cywińskiej. Inne ważne role to Andy Dufresne w „Skazanych na Shawshank" w reż. Sebastiana Chondrokostasa (2011) i Celina Maczek w „Trójce do potęgi" w reż. Wojciecha Malajkata (2012) w Teatrze Syrena w Warszawie. Obecnie gra w małżeńskiej komedii „Trzy razy łóżko" Jana Jakuba Należytego w reż. Piotra Dąbrowskiego i w „Dobrym wieczorze kawalerskim" w reż. Piotra Nowaka w Teatrze Komedia Jana Jakuba Należytego w Krakowie, a także w „Kamieniach w kieszeniach" w reż. Łukasza Witt-Michałowskiego na Scenie Prapremier InVitro w Lublinie.

Prywatnie Mateusz Damięcki jest wielbicielem starych i nowych mercedesów oraz dalekich podróży. W 2009 roku wyruszył na wyprawę na Syberię. Przez 63 dni przebył 25 000 km. Obecnie planuje podróż dookoła świata Żukami.

Więcej informacji:

www.facebook.com/pages/Mateusz-Damięcki/233407416725787

www.mateuszdamiecki.com

(-)
Materiał Teatru
11 grudnia 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia