Tajemnicza szafa i trup

"Okno na parlament" - reż. Sławiński Marcin - Teatr Kwadrat w Warszawie

20 lutego w Teatrze Muzycznym w Gdyni odbędzie się premiera "Okna na parlament" Raya Cooneya w reżyserii Marcina Sławińskiego. Szalone tempo i zaskakujące zwroty akcji gwarantowane!

W "Oknie na parlament" główny bohater jest ministrem, który zafundował sobie na konto rządu apartament we wspaniałym hotelu, by tam spędzić noc z kochanką. Jednak romans zakłóca szereg niecodziennych postaci m.in. gapowaty sekretarz, wścibski kierownik hotelu, tajemnicza szafa i... trup!

Szalone tempo i zaskakujące zwroty akcji to tylko niektóre z wielu określeń pasujących do twórczości docenianego przez widzów i krytyków angielskiego dramaturga, laureata Order of the British Empire. Najważniejszym czynnikiem decydującym o ogromnej popularności twórczości Raya Cooneya jest HUMOR.

Przepis na farsę według Raya Conneya*, autora sztuki "Okno na parlament":

- Na początku jest intryga. Nie szukam intrygi komediowej czy zabawnej. Szukam tragicznej. Farsa, bardziej niż komedia nawiązuje do tragedii.

- Charaktery postaci muszą być prawdziwe i rozpoznawalne.

- Wielokrotne poprawianie tekstu. Nie ilość czasu i wysiłek jaki został włożony w realizację decydują o sukcesie. O powodzeniu decyduje odbiór!

- Niezbędny jest casting! Podstawą moich sztuk jest śmiech. A śmiech kojarzy się z uproszczeniem, które mówi, że by grać komedię nie trzeba być wybitnym aktorem. To nieprawda. Ja szukam aktorów umiejących grać tragedię. Tu nie ma pięknych poetyckich monologów wygłaszanych w świetle punktowca ze środka sceny. Farsa rządzi się bardzo prozaicznym językiem i nieustającą bieganiną wokół własnych prozaicznych problemów.

- Na scenie - tylko czas realny! Dwie godziny spędzone w teatrze przez widza to dwie godziny z życia bohaterów sztuki. W związku z tym na scenie jest tylko jedna dekoracja, w której aktor - magik czyni cuda na twoich oczach.

- Bez widzów i ich inteligencji - nie ma farsy!

*na podstawie "The Rules of Farce by Ray Cooney" 1995 rok

Bilety: 45 - 90 zł, szczegóły tutaj

(-)
Materiał Teatru
20 lutego 2015

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia