Tajemnicze próby w Teatrze Horzycy

trwają próby do spektaklu w reżyserii Lies Pauwels

W Teatrze Horzycy trwają próby do spektaklu w reżyserii Lies Pauwels. Belgijska artystka nie ujawnia o czym będzie przedstawienie, którego premiera szykowana jest na marzec.

Toruńska scena dramatyczna chciała zaprosić znaną reżyserkę do współpracy niemal zaraz po tym, jak jej spektakl "White Star" zdobył główną nagrodę na festiwalu teatralnym Kontakt w 2005 r. Rozmowy nad kontraktem trwały dwa lata. Dzięki umowie Pauwels ponownie przyjechała do Torunia w maju ub.r. Nigdy wcześniej nie pracowała ani w teatrze repertuarowym, ani z zawodowymi aktorami. Zorganizowała więc przesłuchanie dla aktorów Horzycy, by wyłonić w ten sposób niewielki zespół, z którym rozpoczęłaby próby do najnowszego przedstawienia. Reżyserka utrzymuje tematykę spektaklu w tajemnicy, co więcej, nawet zaangażowani w projekt artyści nie wiedzą, jak będzie wyglądał efekt finalny ich prób.

Pauwels - absolwentka Konserwatorium w Gandawie - początkowo związana była ze słynnym Les Ballets C de la B Alaina Platela. Obecnie pracuje z teatrem Victoria w Gandawie. Była aktorką teatralną, występowała w filmach Dominique\'a Deruddere i Feliksa Van Groeningena. Jako reżyser zadebiutowała w teatrze Victoria spektaklem "Club Astrid", który podobnie jak "White Star" natychmiast zyskał międzynarodowe uznanie. W 2007 r. rozpoczęła współpracę z Manchester International Festival i Contact Theatre w Wielkiej Brytanii, co zaowocowało sztuką "For All the Wrong Reasons".

Toruńska scena planuje premierę jej spektaklu 27 marca, w czasie obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru.

gg
Gazeta Wyborcza Toruń
6 lutego 2010

Książka tygodnia

Starożytny teatr i dramat w świetle pism scholiastów. Leksykon
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Stanisław Moniuszko, Katarzyna Chiżyńska, Jadwiga Czerwińska, Małgorzata Budzowska

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki