Tajemniczy klient wraca do Soho

"Tajemniczy klient", "Idiota" i "Burza" - reż. Igor Gorzkowski - Teatr Soho

Zapraszamy w grudniu i styczniu do Teatru Soho.

TAJEMNICZY KLIENT
Czarna komedia o drobnych grzeszkach branży usługowo-handlowej

Wesoły (Sławomir Pacek), bohater spektaklu „Tajemniczy klient" Igora Gorzkowskiego specjalizuje się w testowaniu jakości obsługi w branży usługowo-handlowej. W wykonywaniu swojej profesji inspiruje się Chamelonem, postacią z komiksowej serii o Spidermanie. Mężczyzna z łatwością wchodzi w rozmaite role konsumencie. Wciela się w role klientów restauracji, apteki czy sklepów z damską bielizną przyłapując sprzedawców i kelnerów na drobnych grzeszkach i niezręcznościach.

W spektaklu Gorzkowskiego tajemniczy klient to człowiek „z misją". Wie, że brak profesjonalnego podejścia i arogancja ze strony obsługi nie są normą i należy z takimi przejawami patologii walczyć. Bycie tajemniczym klientem to nie tylko praca ale także styl życia. Bywa, że działania tajemniczego klienta nie znajdują uznania w oczach społeczeństwa. Nazywany tajniakiem, szpiclem albo mieszaczem, nierzadko zawodowy tester narażony jest na wyobcowanie i niezrozumienie. A przecież wykonuje swoją pracę za cenę wyrzeczenia się życia osobistego...

IDIOTA
czyli Dostojewski w bieli

Igor Gorzkowski zaadaptował słynną rosyjską powieść „Idiota" Fiodora Dostojewskiego komponując scenariusz przedstawienia z losów kilku postaci, a do głównej roli zaprosił Agatę Buzek. - Tytułowa postać z powieści Dostojewskiego to raczej idea a nie człowiek z krwi i kości. Dlatego tak trudno znaleźć jej ekwiwalent sceniczny. Stąd decyzja obsadowa i rozpisanie postaci Myszkina na aktora i tancerza. Ten ostatni zabieg daje możliwość wejścia w dialog Myszkina z samym sobą. Główny bohater jest lustrem dla pozostałych postaci. Kontrastem dla ludzkich namiętności. Ta realizacje to chyba najtrudniejsze z zadań reżyserskich w mojej teatralnej biografii – dodaje reżyser.

BURZA
szekspirowski dramat w cyrkowej budzie

Reżyser podąża tropem pięciu postaci z szekspirowskiej „Burzy". Kameralna forma przedstawienia skupia intrygę całego dramatu jak w soczewce, a wypreparowane fragmenty tekstu tworzą okazję do wnikliwego studium relacji córka-ojciec oraz wypróbowywania granicy pomiędzy iluzją i rzeczywistością. Bohaterowie „Burzy" przypominają osobliwości rodem z filmów Federico Felliniego.

Bliżej im do aktorów z jarmarcznej budy teatralnej niż potomków rodziny królewskiej. Wszyscy podlegają reżyserskiej wizji Prospera, a ta często bywa zaskakująca i nieprzejednana. W scenariuszach stworzonych przez starego maga opiekuńczość miesza się z zaborczością, a bezwarunkowa miłość z pokusą kontroli. Wyspa przestaje być wyspą. Realność traci kształty i kontury.

REPERTUAR | GRUDZIEŃ | STYCZEŃ

06.12 11:00 Pogromcy baśni i legend
09.12 19:30 Burza
10.12 19:30 Burza
11.12 20:00 Jérôme Bel (spektakl Nowego Teatru w Warszawie)
12.12 20:00 Jérôme Bel (spektakl Nowego Teatru w Warszawie)
13.12 19:30 TAJEMNICZY KLIENT
15.12 19:30 TAJEMNICZY KLIENT

18.12 19:30 Idiota (Teatr Stary w Lublinie)
19.12 19:30 Idiota (Teatr Stary w Lublinie)
20.12 19:30 Idiota (Teatr Stary w Lublinie)

02.01 19:30 Taksówka
03.01 19:30 Taksówka
07.01 19:30 Idiota
08.01 19:30 Idiota
09.01 19:30 Idiota

Rezerwacja biletów na spektakle: kasa@teatrsoho.pl, 535 395 513

CENY BILETÓW:
IDIOTA - 50 ZŁ NORMALNY, 30 ZŁ ULGOWY
POZOSTAŁE SPEKTAKLE - 30 ZŁ NORMALNY, 20 ULGOWY

(-)
Materiał Teatru
5 grudnia 2015

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...