Tak daleko, tak blisko...

17. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny CHOPIN I JEGO EUROPA - 14-31 sierpnia 2021

XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa" odbędzie się w dniach 14 – 31 sierpnia br. i opatrzony jest podtytułem: „Tak daleko, tak blisko...". Obok twórczości Chopina festiwal zaakcentuje "dalsze" związki jego twórczości z polskim Barokiem, jak również rezonans jego muzyki w twórczości kompozytorów XX wieku. Usłyszymy arcydzieła Pękiela, Lipińskiego, Wańskiego, Gołąbka, Gesualda, Bacha, Zelenki, Beethovena, Berlioza, Rossiniego, Schuberta, Schumanna, Brahmsa, Rachmaninowa, Liszta, ale również Szymanowskiego, Strawińskiego – w 50-lecie jego śmierci – oraz Weinberga i Koczalskiego.

W ramach tegorocznego festiwalu odbędzie się m.in. premiera zrekonstruowanego Koncertu klarnetowego Karola Kurpińskiego (w wykonaniu Lorenzo Coppoli oraz {oh!} Orkiestry Historycznej), jak też kolejne pierwsze wykonanie na instrumentach historycznych opery Stanisława Moniuszki – w tym roku będzie to Verbum nobile, w konfrontacji z Betly Donizettiego – oba dzieła pod dyrekcją Fabio Biondiego, z międzynarodową obsadą solistów, orkiestrą Europa Galante i Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Do najważniejszych wydarzeń w ramach festiwalu należeć też będzie bez wątpienia wykonanie Madrygałów Gesualda da Venosy przez fenomenalny chór Collegium Voale Gent pod dyrekcją Philippe'a Herreweghe, wieczór z obydwoma Koncertami fortepianowymi Chopina w interpretacji Nelsona Goernera i Orchestre des Champs-Elysees pod batutą Philippe'a Herreweghe, Il maestro di capella Domenico Cimarosy z Tomaszem Koniecznym oraz bardzo specjalne koncerty kameralne: zwyciężczyni Konkursu Wieniawskiego, Alena Baeva z Vadymem Kholodenką zagrają m.in. utwory Grażyny Bacewicz i Witolda Lutosławskiego oraz powstały w czasie pandemii An Essay of Love Marka Simpsona, tryumfator Konkursu Chopinowskiego Rafał Blechacz wystąpi z Bomsori Kim, a cieszący się międzynarodową sławą interpretator pieśni Christian Pregardien wystąpi ze swoim synem Julianem Pregardienem.

Wśród artystów, którzy wystąpią na tegorocznym festiwalu, znajdą się ponadto tak znakomici muzycy, jak Yulianna Avdeeva, Benjamin Gosvenor, Alexandre Tharaud, Jos van Immerseel, Isabelle Faust, a także takie zespoły jak Belcea Quartet i Sinfonia Varsovia.

(-)
Materiał organizatora
13 sierpnia 2021

Książka tygodnia

Dostojewski. Portret intymny
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Alex Christofi

Trailer tygodnia