Tak minął rok w radomskim Teatrze

Podsumowanie sezonu 2021/2022

Sezon artystyczny 2021/2022 dobiega końca! Był to dla nas bardzo pracowity czas. Zagraliśmy 340 przedstawień dla 64 000 widzów! Wszystkie wydarzenia w minionym sezonie objęte były patronatem TVP Kultura i z radością możemy oznajmić, że stacja ta przedłuży swój mecenat w nadchodzącym roku.

Na afiszu:

Sezon 2021/2022 rozpoczęliśmy długo wyczekiwaną premierą „Ostatnich" w reżyserii Antona Malikova według dramatu Maksyma Gorkiego. Tuż po niej, na Scenie Kameralnej pokazaliśmy „Odloty" wyreżyserowane przez Agnieszkę Kołodyńską – Iglesias.

W listopadzie, po długim oczekiwaniu, premierę miał „Wstyd" Marka Modzelewskiego w reżyserii Błażeja Peszka.

Po rocznej przerwie wreszcie spędziliśmy Sylwestra razem z Widzami! W ten szczególny wieczór zaprosiliśmy na prapremierę sztuki „Koniec świata będzie śmieszny" wyreżyserowanej przez Anetę Groszyńską, a tuż po przedstawieniu na sylwestrowy bal.

Wraz z nowym rokiem w Teatrze powiało grozą za sprawą „Duchów Conan Doyle'a" w reżyserii Pawła Świątka.
W maju Dużą Sceną zawładnął „Tartuffe, czyli Świętoszek w reżyserii Jarosława Tumidajskiego.

Tuż przed Dniem Dziecka Teatr przygotował niespodziankę dla najmłodszych widzów - prapremierę „Roszpunki" w reżyserii Michała Derlatki.

Na afisz wróciły także znane już tytuły, takie jak „Napis", „Ryzykowna forsa", „Bea", „Szalone nożyczki", „Pomoc domowa", „Ferdydurke", „Damy i huzary".

Podczas minionego sezonu gościliśmy:
- w Kaliszu ze spektaklem „Bea" w ramach 61 Kaliskich Spotkań Teatralnych, gdzie Aleksandra Bogulewska otrzymała wyróżnienie za tytułową rolę;
- w warszawskim Teatrze Capitol z „Pomocą domową"
- w ramach festiwalu „Capitol kulturowy. Teatr tu i ówdzie";
- w katowickim Teatrze Śląskim z przedstawieniem „Ferdydurke" w ramach przeglądu „Teatr Konesera w Teatrze Śląskim";

Z kolei na naszych deskach gościły zespoły teatralne z Chorwacji i Macedonii.

XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski – działania okołofestiwalowe

W minionych sezonie rozpoczęliśmy intensywne prace nad organizacją XV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego i w oczekiwaniu na tę jubileuszową edycję zainicjowaliśmy działania okołofestiwalowe:

- prezentowaliśmy cykl „Mistrzowie Sceny na ekranie Teatru Powszechnego w Radomiu", podczas którego pokazywaliśmy rejestracje inscenizacji dzieł Gombrowicza oraz innych wybitnych spektakli Teatru Telewizji;
- zorganizowaliśmy debatę „Czy literatura może wpływać na społeczeństwo? Tak jak marzył Gombrowicz?" z Anną Cieplak, dr Łucją Iwanczewską, Klementyną Suchanow, profesorem Dariuszem Dobrzańskim, Wojciechem Grudzińskim i Michałem Pabianem. Uzupełnieniem panelu była publikacja o tym samym tytule;
- ogłosiliśmy zamknięty konkurs na plakat promujący XV MFG. Zwyciężył Max Skorwider i jego projekt będzie wizytówką tegorocznej edycji festiwalu;
- zaprosiliśmy zagranicznych artystów na wizyty studyjne, które odbyły się w naszym Teatrze oraz w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli;

zorganizowaliśmy cykl „Czytamy Gombrowicza", współpracując z takimi reżyserami jak: Grzegorz Dębowski, Błażej Peszek, Filip Gieldon. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Pozyskane dofinansowanie
Udało nam się pozyskać następujące dotacje:

- w ramach programu „INFRASTRUKTURA KULTURY" – 400 000 zł na modernizację Dużej Sceny;
- w ramach programu „TEATR" – 200 000 zł na realizację XV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego;
- w ramach projektu „WYDARZENIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY" – 45 000 zł na realizację zadania „Legendy ziemi radomskiej w ultrafiolecie";
- w ramach programu „EDUKACJA KULTURALNA" - 50 000 zł na organizację warsztatów teatralnych dla osób z Zespołem Downa;
Minister Piotr Gliński przyznał 50 000 zł na nagrody dla zwycięzców festiwalu;
- w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „INTERWENCJE" – 81 000 zł na realizację zadania „Gombrowicz – uniwersalny bez granic". Dzięki tym funduszom uda nam się rozszerzyć formułę festiwalu pokazując spektakl Teatru La MaMa w Teatrze Polskim im. A. Szyfmana oraz przedstawienie japońskiego spektaklu Simul w Collegium Nobilium;
- 40 000 zł do Ministerstwa Spraw Zagranicznych na pobyt w Polsce Teatru Simul z Japonii oraz Teatru La MaMa ze Stanów Zjednoczonych;

Wymagany wkład własny na realizację projektów zapewniła nam Gmina Miasta Radom.

Pomoc Ukrainie
Nasi aktorzy zaangażowali się w pomoc ogarniętej wojną Ukrainie organizując w siedzibie teatru zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy. Zebrane dary trafiły zarówno do Ukrainy na tereny najbardziej dotknięte wojną, jak i do rodzin uchodźczych w regionie radomskim i lubelskim. Wciąż można przynosić do nas produkty spożywcze i higieniczne.

Współpraca z innymi instytucjami w mieście
- Udało nam się nawiązać kontakt z Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu, które pomaga nam przy projekcie „Legendy ziemi radomskiej w ultrafiolecie". Ponadto stale współpracujemy z Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, które wspiera nas we wszystkich działaniach okołofestiwalowych.
- Włączyliśmy się w Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato zapraszając do Teatru do Akademii Zawodowców. Wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizowaliśmy spotkanie autorskie z Dorotą Masłowską. Jesteśmy partnerem Ulicy Teatralnej. Współpracujemy z radomskimi szkołami oraz z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Plany na jesień
Jesień zapowiada się bardzo ekscytująco! Już rozpoczęliśmy próby do:

- „Dekoratora" w reżyserii Pawła Pitery, premiera 24 września;
- „Zbrodni z premedytacją" w reżyserii Błażeja Peszka, premiera 8 października.
- Wielkim wydarzeniem będzie jubileuszowy, wyjątkowy XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, na którym zaprezentują się teatry m.in. z: Japonii, Macedonii, Stanów Zjednoczonych.

Remont

W minionym sezonie odbyły się prace remontowe w ramach zadania „Modernizacja sieci wodno - kanalizacyjnej oraz przebudowa i budowa sanitariatów i łazienek w budynku Teatru Powszechnego". Remont objął łazienki dla widzów. Najważniejszym elementem tych prac była budowa łazienki dla osób z niepełnosprawnościami.
Zadanie zostało zrealizowane ze środków otrzymanych od Gminy Miasta Radom, która udzieliła dotacji w kwocie 1 000 000 zł.
__

Dziękujemy, że byliście z nami! Do zobaczenia jesienią! Zaglądajcie na nasze media społecznościowe – będziemy tam całe lato!

Anna Pietruszka
Materiał Teatru Powszechnego w Radomiu
25 czerwca 2022

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...