Tak na świecie robi się teatr dla młodych

S·PLOT Międzynarodowy Kongres Sztuk Perfomatywnych dla Dzieci i Młodzieży - Teatr Pinokio w Łodzi: 08-11.10.2024

Już za dwa tygodnie – za sprawą Międzynarodowego Kongresu Sztuk Perfomatywnych dla Dzieci i Młodzieży S·PLOT – Łódź stanie się areną międzynarodowej debaty na temat przyszłości teatru dla młodego widza. Na pytanie jak go definiować, tworzyć i badać, odpowiedzi szukać będzie kilkudziesięciu ekspertów z Polski, Wielkiej Brytanii, Indonezji, Meksyku, Serbii, Holandii czy Brazylii. Wszystko po to, by w Łodzi powstał nowoczesny i wartościowy festiwal teatralny dla najmłodszych.

S·PLOT Międzynarodowy Kongres Sztuk Perfomatywnych dla Dzieci i Młodzieży, organizowany w dniach 8–11 października przez Teatr Pinokio w Łodzi to zapowiedź nowego festiwalu, którego pierwsza edycja ma się odbyć w przyszłym roku.

– We współpracy z badaczami i twórcami, którzy z różnych perspektyw analizują teatr dla dzieci i młodzieży stworzyliśmy rozbudowany program konferencji, warsztatów i spotkań. Chcemy by kongres stał się istotnym forum wymiany myśli naukowej i praktyk artystycznych, dlatego zachęcamy do zakupu akredytacji branżowej wszystkich, którym zawodowo bliska jest ta tematyka – mówi Gabriel Gietzky, dyrektor Teatru Pinokio w Łodzi, a zarazem dyrektor S·PLOTU. – Dzięki tej konferencji chcemy nie tylko pogłębić wiedzę na temat sztuk performatywnych skierowanych do młodej widowni, ale również zainicjować nowe kierunki badań i twórczości oraz wypracować formułę naszego przyszłego festiwalu – dodaje.

Tematyka kongresowych wystąpień i debat obejmuje m.in. wpływ teatru na widza najmłodszego i dorastającego, rolę teatru w regionach zagrożonych wykluczeniem oraz sposoby dostosowania formy przekazu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ważnym elementem dyskusji będą również kwestie związane z finansowaniem, programowaniem i produkcją wydarzeń teatralnych skierowanych do młodego widza.

Czterodniowe spotkanie teoretyków i twórców teatru dla młodego widza rozpoczną dwa wykłady mistrzowskie. Pierwszy z nich wygłosi dr hab. Marzenna Wiśniewska, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która mówić będzie o teatrze dla dzieci w świetle współczesnych praktyk artystycznych. Drugi to wystąpienie Hakana Silahsızoğlu z Watermans Arts Centre (Wielka Brytania) zarazem założyciela i dyrektora istambulskiego Atta Festival, który korzystając z własnych doświadczeń opowie, jak produkować i programować znaczące międzynarodowe wydarzenia popularyzujące teatr młodego widza.

– To będzie inspirujące zderzenie perspektywy teoretycznej i praktycznej. Z jednej strony zależy nam na precyzyjnej naukowej analizie wykorzystującej nowoczesne paradygmaty i metody obecne w dziedzinie wiedzy o teatrze, z drugiej – na rozpoznaniu i zdefiniowaniu dobrych praktyk, wypracowanych przez organizatorów najważniejszych wydarzeń teatralnych dla młodego widza na świecie – podkreśla Bartosz Kurowski, kurator S·PLOTU.

Stąd między innymi obecność w Łodzi mocnej reprezentacji uznanego na świecie festiwalu Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci z serbskiej Suboticy. Ilija Tatić zmierzy się z tematem nieustannych wyzwań przy produkcji festiwalu teatralnego, a dr Zoran Đerić zdradzi kulisy tworzenia koncepcji artystycznej i kryteriów selekcji festiwalu.

Z kolei dr hab. Marijana Prpa Fink, prof. Academy of Arts – Novi Sad opowie o piętnastoletnim dorobku forum naukowego towarzyszącego festiwalowi.

Niektórzy z gości kongresu uczestniczyć będą w wydarzeniu online. Tak będzie w przypadku Sian MacGregor z University of Aberdeen, mówiącej o tworzeniu we współpracy z widzami zawodowego teatru w Szkocji, czy dr Pauli Gotelip z Centro Brasileiro de Teatro para Infancia e Juventude, zwracającej uwagę na otwieranie teatru na neuroróżnorodność dzieci i młodzieży.

Gośćmi wydarzenia będą też zagraniczne zespoły, które zaprezentują spektakle, znakomicie wpisujące się w ideę kongresu i odpowiadające na pytanie, jak w nowym cyfrowym świecie wywołać i utrzymać zainteresowanie młodych widzów. Łódź odwiedzą cztery znakomite grupy z Hiszpanii i Niemiec. Zaprezentują się kilkakrotnie, tak aby nie tylko uczestnicy kongresu, ale również publiczność miała okazję zapoznać się z ich twórczością.

S·PLOT Międzynarodowy Kongres Sztuk Performatywnych dla Dzieci i Młodzieży został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Łodzi oraz The Institut Ramon Llull.

Joanna Karpińska
Materiał organizatora
30 września 2024
Wątki
S·PLOT

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia