Takiego show nie wyobraziłby sobie nawet Prus

"Lalka" - reż: Wojciech Kościelniak - Teatr Muzyczny w Gdyni

Pierwsza w Polsce musicalowa wersja "Lalki" Bolesława Prusa nie mogła powstać nigdzie indziej jak w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Tę właśnie scenę Wojciech Kościelniak, reżyser spektaklu, wybrał z wielu powodów. Dojrzała obsada, warunki techniczne teatru i otwarta obsada. To tylko niektóre z powodów jakie przychodzą Kościelniakowi na myśl jako pierwsze. Najważniejszy brzmi: - Po prostu nie wyobrażam sobie zrobienia tego spektaklu w innym teatrze - mówi reżyser. 

Dzięki tej decyzji już jutro po raz pierwszy na gdyńskiej scenie zobaczymy muzyczną wersję historii warszawskiego kupca Stanisława Wokulskiego i jego uczucia do zubożałej arystokratki Izabeli Łęckiej. 

W gdyńskiej wersji próżno jednak szukać dokładnego odwzorowania prozy Prusa. By spektakl nie trwał 7 godzin, część wątków została okrojona, niektóre postaci w ogóle nie zostały zawarte w scenariuszu.

Za to w musicalowej wersji będzie coś, czego nie znajdziemy w książce, nawet jeśli posiadamy niezwykle bujną wyobraźnię. "Lalka" po gdyńsku to będzie prawdziwy sceniczny show.

Muzyka Piotra Dziubka, teksty Rafała Dziwisza, kostiumy Katarzyny Paciorek, scenografia Damiana Styrny oraz choreografia i ruch sceniczny Janusza Skubaczkowskiego i Beaty Owczarek. Wszystko to w połączeniu z grą aktorską i efektownymi, jak na Teatr Muzyczny przystało, scenami zbiorowymi, ma sprawić, że publiczność przez 3,5 godziny nie ziewnie ani razu. A i podczas przerwy będzie zastanawiać się - co jeszcze się wydarzy.

W roli Wokulskiego zobaczymy Rafała Ostrowskiego, w Łęcką na zmianę będą wcielać się Renia Gosławska i Darina Gapicz, Rzeckiego zagra zaś Zbigniew Sikora.

Bilety na premierowe spektakle już od dłuższego czasu są nie do zdobycia. Nie ma już także biletów na 4 marca.

Ilona Truszyńska
POLSKA Dziennik Bałtycki
27 lutego 2010

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia