Tam, gdzie muzyka spotyka architekturę

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

30 sierpnia w samo południe nowy dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej zaprosił zarząd województwa oraz dziennikarzy na wyjątkową konferencję prasową z udziałem wybitnych muzyków i doradców. Konferencja odbyła się po raz pierwszy w nowym gmachu opery.

Konferencja z miejsca zamieniła się w koncert. Na scenie amfiteatru wystąpił gościnnie Chór Muzyki Cerkiewnej pod dyrekcją Andrzeja Tokajuka, a przed głównym wejściem zagrał nowopowstały Big Band Podlaski.

- Dzisiejszy gościnny występ chóry jest nieprzypadkowy. Andrzeja Tokajuk to najlepszy architekt wśród dyrygentów chóru i najlepszy dyrygent chóru wśród architektów. – tak dyrektora chóru przedstawił Roberto Skolmowski. Nawiązał też w ten sposób do pierwszego z dwóch nowych haseł promocyjnych instytucji „Tam gdzie muzyka spotyka architekturę”.

Nowy dyrektor wyraził nadzieję, że zarówno amfiteatr, jaki i nowy budynek opery stanie się centrum podlaskiej chóralistyki. Jego marzeniem jest by dwa wielkie festiwale muzyki cerkiewnej połączyły się dzięki „magii tego świętego wzgórza” i  śpiewały jednym głosem.

Nieoczekiwany koncert stał się niejako inauguracją działalności amfiteatru, który od połowy maja 2012 roku będzie oddany do użytku mieszkańcom. Roberto Skolmowski wyjawił, iż przez cztery wiosenno-letnie miesiące (maj-sierpień) odbędzie się tu Wielki Festiwal Wielkiego Księstwa.

Ponadto przez cały letni sezon, w każdy piątek, Orkiestra OiFP  prowadzić będzie na tej scenie regularną działalność koncertową. Tu również miłośnicy kina znajdą coś dla siebie. Od maja przyszłego roku, późnym wieczorem funkcjonować będzie kino „pod chmurką”. Scena amfiteatru posłuży także do sztuk teatralnych. Małe gabaryty amfiteatralnej sceny to pozory. Za wysokimi białymi drzwiami kryje się kilkadziesiąt dodatkowy metrów przestrzeni scenicznej. Roberto Skolmowski współpracuje z prof. Maciejem Wojciechowskim „mistrzem świata” jeśli chodzi o technologię teatralną, który przygotowuje tą przestrzeń właśnie do działalności teatralnej.

Poprzez te propozycje Robert Skolmowski daje do zrozumienia, że amfiteatr ma służyć nie tylko Operze i Filharmonii Podlaskiej, lecz ma być otwarty na wszelkie inicjatywy kulturalne instytucji, teatrów czy zespołów muzycznych. Ma być otwarty na ludzi.

Przed głównym wejściem  do gamach opery na uczestników konferencji czekała kolejna muzyczna niespodzianka. Po raz pierwszy zaprezentował się powołany do życia przez dyrektora Skolmowskiego Big Band Podlaski pod kierownictwem Andrzeja Makala.

Szef Big Bendu został zaprezentowany również nietypowo, jego twarz mogliśmy zobaczyć na plakacie, które już wkrótce zawisną w różnych punktach miasta.

- To nowa estetyka naszej instytucji. W ten sposób będziemy zapraszać Państwa na koncerty i przedstawienia. Poprzez wizerunki naszych artystów. Na plakacie widnieje drugie promocyjne hasło „Najlepszy wybór to wieczór w Filharmonii”.

Oprócz Big Bandu z dniem 1 września br. w Operze i Filharmonii Podlaskiej funkcjonować będzie także Orkiestra Kameralna, Kwartet Tansmana oraz na życzenie publiczności Zespół Muzyki Dawnej.

- Mamy w tej chwili już komplet rozkoszy – podsumował Skolmowski.

- Muzyka, którą przed chwilą słyszeliśmy, zarówno w amfiteatrze, jak i we foyer tego pięknego obiektu to najlepszy dowód na to, że od tej pory królować będzie już nie letnie słońce, a muzyka i sztuka. Myślę, że pierwsze działania nowego dyrektora, których jesteśmy dziś świadkami, to dowód na to, że Zarząd Województwa, podjął słuszną decyzję ws. powierzenia kierowania OiFP. – powiedział Marszałek Województwa Jarosław Dworzański.

Opera i Filharmonia Podlaska już za kilka miesięcy będzie funkcjonować w całkowicie nowych realiach. Wraz z zakończeniem ostatnich prac przed tą instytucją otworzą się zupełnie nowe, niezwykłe możliwości. Zyska na tym nie tylko filharmonia, ale całe Województwo Podlaskie.

Marszałek Województwa zapewnił, iż na uroczyste otwarcie zaproszeni zostaną wszyscy, którzy przyczynili do powstania tego wspaniałego obiektu.


Wrota Podlasia
31 sierpnia 2011

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia