Taniec wyraża wszystko

18. Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej

Na występ koreańskiego zespołu EDx2 Dance Company składały się dwie, zupełnie różne pod względem wyrazu etiudy: perfekcyjny technicznie "Modern feeling" oraz zabawna i energetyczna "What we\'re lost"

Pierwsza z prezentacji - „Modern feeling” poprzez taniec odpowiadała o relacjach, jakie zachodzić mogą pomiędzy dwoma pracownikami jednej firmy. Na taką interpretację pozawalała symboliczna scenografia: za tło zmagań służyły im dwa biurowe krzesła, oraz kostiumy tancerzy, którzy ubrani byli w gustowne koszule i spodnie od garnituru. Mężczyźni, siedząc na fotelach nagle zaczynają tańczyć. Ich ruch odzwierciedla gamę emocji, które odczuwamy wchodząc w relacje z drugim człowiekiem. Jest tutaj i fascynacja, i strach, i zaufanie, i złość. Obaj tancerze zgodnie wykonują akrobatyczne ruchy oraz taneczne układy. Wielość elementów choreograficznych zaskakuje. Podobnie jest z ruchem tancerzy – Koreańczycy tańczą niezwykle dynamicznie, ale też i delikatnie, lekko. Etiuda ta, choć była tylko kilkunastominutowym występem, interesując zespoliła ze sobą ruch i treść – co nie jest zadaniem łatwym.  

Druga etiuda, „What we’re lost” była świetnie zaplanowanym występem z wykorzystaniem technik, jakie występują w teatrze ruchu, mimu. Grupa tancerzy stojąc na proscenium bawi się pewnym niewidzialnym przedmiotem. To „coś” być może jest niesforną piłką, która – rzucona w jedno miejsce z impetem ląduje w kolejnym. Tancerze rzucają się z jednego miejsca w drugie starając się „złapać” ów przedmiot. Są tak sugestywni w tym poruszaniu się, że widz zdaje się naprawdę wierzyć w to, że po sali lata sobie jakaś piłka. Rewelacyjnie odegrana spontaniczność i świetne zbiorowe układy sprawiły, że odbiorcy mogli cieszyć się tym pozbawionym zadęcia występem. Radość i energia płynące ze sceny wzbudziły entuzjazm widzów, którzy nagrodzili sympatycznych, skromnych i oczywiście utalentowanych Koreańczyków.

EDx2 Dance Company (Korea) Modern Feeling, What we’ve lost

Marta Odziomek
Dziennik Teatralny Katowice
1 lipca 2011

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia