Tatiana Czechowska (1903 - 1968)

Aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i radiowa.

Urodzona 12 czerwca 1903 w Kijowie. Zmarła 23 lutego 1968 w Warszawie.

Tatiana Czechowska, z Zieleniewskich. Dzieciństwo i młodość spędziła w Kijowie, gdzie uczyła się w szkole średniej, a następnie na wydziale historyczno-filologicznym uniwersytetu. Równocześnie studiowała tam na wydziale dramatu Wyższego Instytutu Muzyczno-Dramatycznego, który ukończyła w 1924. W tymże roku rozpoczęła występy w zespole młodzieżowym tego instytutu pn. Buriewiestnik.

W 1925 przyjechała wraz z mężem do Polski i zamieszkała w Grudziądzu; współpracowała tu z miejscowym teatrem, uczestnicząc przede wszystkim w objazdach.

W 1929-38 nie występowała na scenie. Wiele pracowała społecznie, m.in. jako przewodnicząca Komisji Imprezowej przy seminarium nauczycielskim, a także w Zarządzie Miejskim, przy którym zorganizowała i prowadziła przez kilkanaście lat amatorski teatrzyk dziecięcy i młodzieżowy (m.in. w sezonie 1936/37 reżyserowała wieczór bajek pt. "Lalki się budzą"; była też autorką tekstu i scenografem przedstawienia). Po przeniesieniu do Warszawy, w marcu 1938 została zaangażowana do Rosyjskiego Teatru Studio (też pn. Rosyjskie Studio Dramatyczne), gdzie grała m.in. Charlottę ("Wiśniowy sad"). W czasie okupacji niemieckiej pracowała z młodzieżą, udzielała lekcji.

Po wojnie organizowała imprezy artystyczne i przedstawienia w szkołach warszawskich. W 1946-47 występowała w Miejskich Teatrach Dramatycznych - w teatrze dla dzieci i młodzieży Jaskółka, a w sezonie 1947/48 w Teatrze Nowym, gdzie zagrała jedynie Horodniczynę ("Rewizor"). Od 1948 do 1966 występowała w Teatrze Polskim w Warszawie (na etacie od 1955), gdzie przede wszystkim statystowała i sugestywnie grała epizody. Jej role, to m.in.: Pani Stara ("Polacy nie gęsi"), Klucznica ("Lalka"), Kmitowa ("Dziady"), Ochmistrzyni Luizy ('Lorenzaccio"), Żebraczka ('Beatryks Cenci"), Siostra Franciszka Klara ("Port Royal"). Od 31 sierpnia 1966 przeszła na rentę inwalidzką, a od 1967 na emeryturę. W ostatnich latach działalności dała się poznać jako interesująca aktorka filmowa i telewizyjna. Za rolę Rejentowej w filmie "Głos z tamtego świata" (1962) otrzymała w 1963 Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki II st. za twórczość w dziedzinie filmu.

Była córką Erasta i Nadzieżdy Zieleniewskich, żoną Zygmunta Czechowskiego, matką rzeźbiarki Wiktorii Czechowskiej Antoniewskiej.

Źródło: Słownik Biograficzny Teatru Polskiego

Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
12 czerwca 2019

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki