Teatr Akt na Festiwalu w Odense

Andersen Festiwals Odense 2018

Aktorzy Teatru Akt z Polski uwielbiają podróżować po świecie i poznawać inne kultury. Tego lata będą mieli okazję zapoznać się z kulturą duńską, biorąc udział w przepełnionym baśniową atmosferą Festiwalu H.Ch. Andersena w Danii.

Teatr ruchu, pantomima, taniec, elementy nowego cyrku oraz muzyka grana na żywo - z tym wszystkim zetkną się mieszkańcy Odense i goście Festiwalu Hansa Christiana Andersena za sprawą Teatru Akt, który wystąpi na międzynarodowym baśniowym festiwalu. Trwający przez tydzień festiwal odbywa się w Odense, słynnym miejscu narodzin pisarza. W drugiej połowie sierpnia, artyści z całego świata zbierają się, aby uczcić pracę, życie i myśli Hansa Christiana Andersena.

- Od początku naszej działalności podróżujemy ze spektaklami tam, gdzie się da, odwiedziliśmy już większość europejskich państw, ale nigdy nie byliśmy w Danii - kraju najszczęśliwszych ludzi na świecie - dlatego bardzo cieszymy się, że mamy szansę wystąpić na Festiwalu Hansa Christiana Andersena w Odense.

Podróżować to żyć

Hans Christian Andersen był znany ze swojej miłości do podróży, przez 10 lat mieszkał daleko od swojego miejsca urodzenia, od Danii i Odense. Jego słowa: "Podróżować to żyć" można odnieść do Teatru Akt, który odwiedził wiele miejsc ze swoimi czarującymi i porywającymi spektaklami.

Na międzynarodowym Festiwalu Hansa Christiana Andersena w Odense zaprezentują spektakl "Poza czasem", który umożliwi widzom odbycie podróży w wyobraźni, czasie i przestrzeni. Mamy nadzieję, że przedstawienie zaczaruje Odense oraz gości festiwalu.

- Pragniemy grać spektakle dla publiczności najlepiej, jak potrafimy. Pokazujemy nasz styl teatru ulicznego, chcemy dzielić się z widzami pasją, emocjami i uczuciami. Naszym celem jest wywołanie uśmiechu i pozostawianie publiczności w dobrym nastroju - mówi Agnieszka Musiałowicz, reżyserka i aktorka Teatru Akt.

Festiwal Hansa Christiana Andersena oczekuje na pokazy z wielu stron świata.

- Jesteśmy niezwykle dumni, że w 2018 roku będziemy gościć wielu wspaniałych artystów, z ponad 10 narodowości. Hans Christian Andersen jest wciąż doskonale znany dzieciom i dorosłym na całym świecie, cudownie jest obserwować zainteresowanie jego twórczością, tak ważną dla wielu ludzi - mówi Peter Bogholm, dyrektor artystyczny Festiwalu Hansa Christiana Andersena.

***

O Festiwalu H.C. Andersena

Festiwal H.C. Andersena to trwający przez tydzień, w sierpniu każdego roku, festiwal kulturalny, ożywiający rodzinne miasto pisarza. Odbywa się tu ponad 500 wydarzeń dla ludzi w każdym wieku. Duńczycy i międzynarodowi artyści zbierają się, aby pokazać swoją interpretację dzieł i myśli najbardziej znanego mieszkańca miasta, Hansa Christiana Andersena. W programie znajdą się koncerty, przedstawienia teatralne, pokazy sztuki ulicznej, pokazy świateł, wystawy i wiele innych. W tym roku wydarzenia odbędą się w dniach 19-26 sierpnia.

O Odense

Odense jest trzecim największym miastem Danii, w którym żyje około 200 tys. mieszkańców. Dobrze zachowana dzielnica historyczna stanowi tło dla rozwijającej się nowoczesnej infrastruktury. Ze względu na znajdujący się w Odense Uniwersytet Południowej Danii, znaczącą część populacji miasta stanowią studenci, a każdego roku odbywa się tutaj wiele imprez.

--

O "Poza czasem"

"Poza czasem" jest wyjątkowym pokazem teatralnym, na który składają się elementy teatru ruchu, pantomimy, tańca, nowego cyrku i muzyki tworzonej na żywo. Spektakl traktuje o podróży w czasie, przestrzeni i wyobraźni. Jego celem jest zainspirowanie widzów, aby wyruszyli we własną "podróż", spełniali marzenia i przeżywali niezwykłe chwile każdego dnia.

(-)
Materiał Teatru
4 lipca 2018

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia