Teatr Bagatela: minęło 90 lat

były kwiaty, gratulacje i odznaczenia od wojewody

"Bagatela" była pierwszym moim spotkaniem z teatrem, kiedy studiowałem w Krakowie. To jest swojskie miejsce, bardzo mi bliskie - powiedział Stanisław Kracik, wojewoda małopolski, podczas wczorajszego wieczoru w "Bagateli" kończącego obchody 90-lecia teatru.

Były kwiaty, gratulacje i odznaczenia od wojewody, którymi wyróżniono wielu zasłużonych pracowników, m.in. dyrektora Henryka Jacka Schoena, Bogdana Grzybowicza i Piotra Różańskiego - długoletnich aktorów tego teatru (Złote Krzyże Zasługi). Wśród młodszej braci aktorskiej Brązowymi Krzyżami Zasługi uhonorowano Magdalenę Walach (na zdjęciu) i Wojciecha Leonowicza, zaś Halina Müller, legendarna szefowa damskiej pracowni krawieckiej, otrzymała Złoty Medal za długoletnią służbę. Wśród zgromadzonych gości był Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, pod którego patronatem odbywał się jubileusz "Bagateli". Po obejrzeniu filmu podsumowującego osiągnięcia teatru i uroczystym rozkrojeniu tortu podarowanego przez Urząd Miasta, goście zasiedli na widowni, by oglądnąć "Tramwaj zwany pożądaniem". 

Przypomnijmy, że to na tej scenie, powstałej w 1919 roku w Grupie Proscenium, występowali m.in. Elżbieta Karkoszka, Jerzy Trela, Olgierd Łukaszewicz czy Jan Polewka. To tutaj w teatrze dla dzieci "Wesoła Gromadka" wystawiono "Beksę", w której grali m.in. Danuta Szaflarska, Wiktor Sadecki i Tadeusz Łomnicki. To dyrekcje m.in. Marii Biliżanki, Haliny Gryglaszewskiej, Mieczysława Górkiewicza, Bogdana Grzybowicza, Niny Repetowskiej budowały kształt tej sceny, a obecny dyrektor Henryk Jacek Schoen od wielu lat łączy repertuar komediowy, farsowy z pozycjami ambitnymi z klasyki światowej i dramatu współczesnego.

(JOC)
Dziennik Polski
20 stycznia 2010

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia