Teatr Baj na międzynarodowych festiwalach

Festiwal Teatralny Dialog - Wrocław oraz Festiwal KORCZAK

Teatr Baj w niecodzienny sposób zagościł na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Dialog – Wrocław. W Parku Staromiejskim we Wrocławiu można oglądać wystawę fotografii teatralnej, gdzie prezentowane są zdjęcia Alberta Roca Maciá. Prace powstały jako dokumentacja spektaklu Teatru Baj „Książeczka" w reżyserii Elżbiety Biedy i Marka Zimakiewicza.

 

Albert Roca Maciá od kilku lat fotografuje spektakle Teatru Baj. W tym roku jest finalistą II edycji Konkursu Fotografii Teatralnej, którego organizatorem jest Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie.

Na wrocławskiej wystawie pokazywane są również fotografie autorstwa m.in. Bartosza Warzechy, Natalii Kabanov, Tomasza Słupskiego, Tomasza Tyndyka czy Łukasza Gizy. Opiekę artystyczną nad całością sprawuje Magda Hueckel.
Wystawa towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Teatralnemu Dialog – Wrocław 2017.

W Warszawie na Międzynarodowym Festiwalu KORCZAK w ostatnich dniach pokazany został spektakl „A niech to czykolada!", który wyreżyserowała Ewa Piotrowska. Na deskach Teatru Powszechnego Ole, Dlat, Taciejan i Twojak opowiedzieli historie niezwykłej Zyrilii, w której od czasu do czasu pojawia się wielka ręka. Dłoń przynosi przedmioty i je zabiera, a czas pomiędzy tymi zdarzeniami wypełniony jest pustką lub radością. „I mogłoby to wszystko w swej niejednoznaczności i dziwności być tworem niełatwym do strawienia, gdyby Ewa Piotrowska nie ubrała tej swoistej przypowieści na temat istnienia dobra i zła w pysznie zaaranżowany teatr, w którym jak w kalejdoskopie zmieniają się kolory, barwy, sensy, treści i tematy" (Wiesław Kowalski dla teatrdlawas.pl).

___

Teatr Baj powstał w 1928r. na warszawskim Żoliborzu i jest najstarszym teatrem lalek dla dzieci w Polsce. Dorobek artystyczny teatru obejmuje ponad 170 premier. Baj sięga po polską i światową literaturę dla dzieci, stosuje różne formy i techniki lalkowe, łącząc w repertuarze klasykę i sztukę współczesną. Do realizacji spektakli zaprasza ciekawych twórców z Polski i zagranicy. Baj jako jedyny teatr lalek dla dzieci w Polsce został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis" (2014). Na wniosek dzieci Międzynarodowa Kapituła przyznała Ewie Piotrowskiej, Dyrektorowi Teatru Baj, Order Uśmiechu.

(-)
Materiał Teatru
20 października 2017

Książka tygodnia

Aktorki. Odkrycia
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

13. Międzynarodowy Fes...
Małgorzata Langier