Teatr Baj w Japonii

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Ricca Ricca *Festa

Teatr Baj znów wyrusza w daleką podróż! Tym razem teatralny balon wyląduje w Japonii na wyspie Okinawa.

Teatr Baj znów wyrusza w daleką podróż! Tym razem teatralny balon wyląduje w Japonii na wyspie Okinawa.

Jeden z najczęściej wyjeżdżających teatrów lalkowych w Polsce otrzymał zaproszenie do udziału w międzynarodowym festiwalu teatralnym Ricca Ricca *Festa w Okinawie, na którym zaprezentuje dwa spektakle ze swojego repertuaru. Festiwalowa publiczność będzie mogła zobaczyć spektakl „Książeczka" w reż. Elżbiety Biedy i Marka Zimakiewicza skierowany do najnajmłodszych widzów oraz przeznaczony dla starszych dzieci spektakl „Minutka", który opieką reżyserską objęła Ewa Piotrowska. Są to jedne z najczęściej nagradzanych przedstawień Teatru Baj zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

Przedstawienia odbędą się:
⦁ 23 lipca 2019 r., godz. 13.00 i 17.00, Okinawa Prefectural Museum & Art Museum – Museum Lecture Room, „Książeczka" reż. E. Bieda i M. Zimakiewicz,
⦁ 24 lipca 2019 r., godz. 17.00 i 19.00, Naha Shintoshin Christ Church, „Minutka" opieka reż. Ewa Piotrowska,
⦁ 25 lipca 2019 r., godz. 10.30, Ginoza Garaman Hall (Scena), „Książeczka" reż. E. Bieda i M. Zimakiewicz,
⦁ 25 lipca 2019 r., godz. 19.00, Ginoza Garaman Hall (Foyer), „Minutka" opieka reż. Ewa Piotrowska.

Wyjazd Teatru Baj wspiera Instytut Adama Mickiewicza w ramach stulecia obchodów nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią.

„Książeczka"
reż. Elżbieta Bieda i Marek Zimakiewicz

Choć najnajmłodsi nie umieją czytać, odbierają świat wszystkimi zmysłami i uczą się więcej niż kiedykolwiek potem. Nasza książeczka nie ma liter, ale zawiera niezwykłe obrazy. Kryje na swoich kartach dużo tajemnic, ciekawych rzeczy do odkrywania, opowiada maluchom o świecie i chce im pokazać, jaki jest fascynujący.

Percepcja i wyobraźnia małych widzów jest prowadzona stopniowo przez karty książki od geometrycznych figur i kontrastowych kolorów do wielobarwnych i różnorodnych w kształtach form wprowadzających dzieci w świat przyrody. Twórcy zafascynowani origami i kirigami budują świat Książeczki, który też może ożyć, jak wszystko w teatrze lalek.

Po spektaklu aktorzy zapraszają dzieci i rodziców do wspólnej zabawy z papierem. Zachęcają do tworzenia swoich własnych małych książek świata, przy wykorzystaniu origami, kirigami i przede wszystkim wyobraźni.
„Minutka"
opieka reż. Ewa Piotrowska

Minutka. Krótki fragment z życia. Albo życie krótkie jak minutka. Poświęcić, zaczekać, dać komuś minutkę. Popularna herbata ekspresowa w torebkach do zaparzania. Wstyd się przyznać, ale babci nie odmówisz. Picie herbaty w ulubionej szklance, to czynność, która z wiekiem zyskuje na wadze, aż w końcu urasta do rangi rytuału. Idealnie komponuje się z porcją codziennych krzyżówek czy popołudniowym serialem. Spektakl powstał z miłości do naszych dziadków i dla nich. Coraz rzadziej się z kimś widzą, dlatego często muszą konfrontować się z własną samotnością.
Powstał też dla nas, bo boimy się zestarzeć. A może starość jest fajna? I wcale nie musimy przeżywać jej samotnie?

Na spektakl składają się trzy miniatury przedstawiające historie trójki bohaterów. Głównym środkiem wyrazu są duże, naturalistyczne lalki teatralne stworzone przez aktorów zainspirowanych pracami Natachy Belovej.

Marta Boratyńska
Materiał Teatru
18 lipca 2019

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia