Teatr bardzo wielu pytań

2. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Teatrze

Ponad 500 gimnazjalistów z całej Polski wzięło wczoraj udział w II etapie Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Teatrze organizowanym przez krakowski teatr "Groteska" przy współpracy Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz małopolskiego kuratora oświaty.

Około 30 najlepszych z nich przejdzie do finału, który rozegra się 14 maja w teatrze "Groteska".

II etap konkursu odbył się w Auditorium Maximum, ponieważ teatr nie był w stanie pomieścić tak dużej liczby uczestników. Gimnazjaliści rozwiązywali test sprawdzający ich wiedzę o teatrze. Uczniowie musieli wczoraj odpowiedzieć na pytania m.in.: kiedy powstała opera, co to są mirakle, co odróżniało teatr barokowy od renesansowego i co to były didaskalia w teatrze greckim. Sporo pytań dotyczyło też dramatów, np. od kogo Hamlet otrzymał rozkaz pomszczenia zabójcy swego ojca, kim był za życia Kruk - bohater II części "Dziadów", albo kim był w przeszłości pustelnik w "Balladynie". Uczestnicy konkursu musieli też dokonać adaptacji scenicznej fragmentu "Iliady" Homera lub fragmentu książki "Lato Muminków" Tove Jansson.

Konkurs, który od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodzieży, odbywa się już po raz siódmy. Eliminacje do II etapu zostały przeprowadzone w szkołach i wzięło w nich udział ok. 10 tysięcy uczniów z 160 szkół z całej Polski m.in. z Dębicy, Łodzi, Chorzowa, Oświęcimia i Krakowa. Uczestnicy I etapu konkursu musieli wykazać się dużą wiedzą m.in. na temat teatru antycznego i elżbietańskiego.

Na laureatów konkursu czekają bardzo atrakcyjne nagrody, w tym zagraniczne wycieczki oraz kursy językowe. Ponadto uczestnicy finału konkursu otrzymają punkty osiągnięć wpisane na świadectwie, które są dużym atutem podczas rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

(AMS)
Dziennik Polski
14 marca 2009

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia