Teatr Biuro Podróży w Indiach

"Seven Dreams of a Woman" - reż. Paweł Szkotak

Teatr Biuro Podróży zrealizował w Indiach spektakl. Premiera odbyła się 27 stycznia w Thrissur, w Kerali, na południu kraju. "Seven Dreams of a Woman" powstał w koprodukcji poznańskiego teatru i aktorów hinduskich w ramach "Burning Flowers project".

Spektakl opowiada o przemocy wobec kobiet i nieposzanowaniu praw kobiet w Indiach. Proces powstawania spektaklu rozpoczął się od intensywnych kulturowych poszukiwań i badań prowadzonych głownie przez aktorki i badaczki hinduskie, które są zaangażowane w obronę praw indyjskich kobiet.Ze zgromadzonego materiału powstał szkielet scenariusza i zarys całości spektaklu.

W styczniu 2014 Teatr Biuro Podróży rozpoczął pracę artystyczną w Kareli z wybranym zespołem aktorskim. Reżyser spektaklu Paweł Szkotak, tak opowiada o tej pracy pracy: - Była niezmiernie twórcza i inspirująca. Aktorzy hinduscy zaimponowali mi swoją odwagą, sumiennością i totalnym oddaniem pracy. Są jak szwajcarskie zegarki - zorganizowani, precyzyjni i silni. Ich merytoryczny i artystyczny wkład w pracę był bardzo duży. Dla mnie najważniejsze było to, żeby mówili w pierwszej osobie. Nie chciałem im narzucać swojego światopoglądu. Zmieniali, dodawali, kłócili się, ale efekt był fantastyczny.

Spektakl "Seven Dreams of a Woman" opowiada językiem obrazu o kobietach w sytuacjach granicznych, o zagrożeniu, które jest stałym elementem ich egzystencji, o potężnej presji społecznej i kulturowej.

- Nie jest to jednak spektakl dokumentalny, verbatim. Starałem się opowiedzieć o problemie obrazami, za pomocą teatru, który nazwałbym pierwotnym czy rytualnym, z najprostszą scenografią i aktorami jako świadkami, bohaterami i komentatorami opowieści, obecnymi cały czas na scenie - mówi Paweł Szkotak.

Przedstawienie "Seven Dreams of a Woman" i "Burning Flowers" jako tytuł całego projektu powstał na zamówienie ITFOK International Theatre Festival w Thrissur w Kerali. Współorganizowany był przez Instytut Adama Mickiewicza oraz Instytut Polski w Delhi.

Stefan Drajewski
Polska Głos Wielkopolski
3 lutego 2014
Portrety
Paweł Szkotak

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Tristan i Izolda
Ralf Pleger
Od 22 maja na platformie OperaVision ...