Teatr dla Kota

"Kot w butach" - reż. Ireneusz Maciejewski - Teatr Rabcio w Rabce

Tego nikt się nie spodziewał - na premierze w Rabciu zabrakło wolnych miejsc. Wszystkie fotele oddanego niedawno do użytku Teatru Lalek Rabcio zajęli najmłodsi widzowie z opiekunami.

Jednak, gdy spektakl miał się zaczynać, do kasy stała jeszcze długa kolejka chętnych. Ale nikt nie narzekał - miękkie poduchy pomogły zająć miejsce na podłodze przed sceną, a i schody wyłożone wykładziną okazały się wygodne. Tym bardziej że sam spektakl nie pozwalał się nudzić nawet dorosłym, znającym historię na pamięć.

Premiera w nowym gmachu odbyła się w 10. rocznicę premiery w starym budynku. Ten sam spektakl, choć ze zmianami w obsadzie, niezmiennie angażuje najmłodszych widzów. Dzieci wychodzą na scenę, by decydować o dalszym przebiegu spektaklu. Ale historia czarodziejskiego kota toczy się według tradycyjnego scenariusza. Choć z pewnością nie w banalny sposób.

Dla aktorów teatru dziecięcego najważniejszy jest kontakt z małą publicznością, a ten jest doskonały. Każdy chce mieć swoją chwilę na scenie, więc zabawa w los angażuje widzów, nie pozwalając odczuć, że czas płynie, a dziecko w teatrze lubi się wiercić.

Tu można, nawet trzeba reagować żywiołowo. Oby kolejne spektakle także przyciągały komplet publiczności.

Józef Figura
Tygodnik Podhalański
23 marca 2020

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia

11. Międzynarodowy Fes...
Wiesław Czołpiński
To będzie twórcze spotkanie młodych l...