Teatr dla niewidomych i słabo widzących

"Naga prawda" - reż. Ewa Pilawska - Teatr Powszechny w Łodzi

28 listopada Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na "Nagą prawdę" - 62. premierę Teatru dla niewidomych i słabo widzących
W środę 28 listopada o 14:00 na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi zaprezentowana zostanie 62. premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących. Sztukę „Naga prawda" wyreżyserowała społecznie – jak wszystkie spektakle w ramach cyklu – .

W spadku można dostać różne rzeczy. Rodzinne pamiątki, dzieła sztuki, fortunę. Niekiedy można trafić gorzej i odziedziczyć długi albo... hotel z „opcją tekstylną". Tak czy inaczej za każdym razem spadek pozwala nam dowiedzieć się czegoś nowego o osobie, która go nam zostawiła, a przy okazji o sobie samym.

Czego o swoim zmarłym bracie dowie się George? Czy zdecyduje się zatrzymać zaskakujący spadek, który od niego otrzymał? I jak wpłynie to na jego relacje rodzinne?
„Naga prawda" to ciepła opowieść tolerancji, miłości, otwartości na drugiego człowieka i o tym, że najważniejsze jest, aby nie krzywdzić innych, ale żyć w zgodzie ze sobą i nie zgubić siebie.

Teatr dla osób niewidomych i słabo widzących to unikatowy na skalę europejską autorski projekt dyrektor Ewy Pilawskiej stworzony specjalnie dla osób niewidomych, które ze względu na zmienioną percepcję nie mogą w pełni odbierać tradycyjnego spektaklu teatralnego. Pierwsza premiera Teatru dla niewidomych odbyła się w 2005 r. Do tej pory w Teatrze Powszechnym wystawiono 61 premier. Każda premiera dla osób niewidomych to inscenizacja nowego tekstu – dotychczas niewystawianego na scenie Teatru Powszechnego. Każdą premierę poprzedza etap prób – widzowie niewidomi otrzymują więc spektakl stworzony specjalnie dla nich, nie jest to tylko adaptacja repertuarowej propozycji Teatru.

Spektakle dla osób niewidomych posługują się symboliczną dekoracją i kostiumami, nacisk kładziony jest na szczegóły dźwiękowe, czytane są także didaskalia. Prezentacjom towarzyszą programy teatralne w tym wersje napisane alfabetem Braille'a. Premiery Teatru dla niewidomych cieszą się niezmiennie dużą popularnością wśród niewidomej widowni – widzami spektakli są zarówno łodzianie, jak i osoby niewidome z województwa łódzkiego i całej Polski.

Justyna Tomczak
Materiał Teatru
27 listopada 2018
Portrety
Ewa Pilawska

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...