Teatr feministyczny otwiera sezon

"Bombowe dziewczyny" i "Ryt" - Grupa Artystyczna Teraz Poliż

Teraz Poliż otwiera nowy sezon teatralny projektem "córy warszawskie #100lat". Grupa Artystyczna Teraz Poliż ̇ to jedyny profesjonalny femistyczny teatr w Polsce, od dziesięciu lat aktywnie zmieniający oblicze polskiego teatru. Rok 2018 to dla Grupy czas radości i świętowania, wolności. Teraz Poliż celebruje 10-lecie istnienia grupy, a prócz tego 100-lecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce. Z tej okazji przygotowany został bogaty program obejmujący spektakle, słuchowiska, koncerty oraz działania edukacyjne.

Rok 2018 to czas kobiet niepodległych, niezależnych, samostanowiących, świętujących ponad podziałami. - mówi Marta Jalowska, członkini Grupy - Teraz Poliż świętuje wspólnie z innymi kobietami 10 lat kolektywnej, niehierarchicznej pracy w kobiecym zespole 10 lat bez liderki.

Zapraszamy do obejrzenia teasera video, który wprowadzi Państwa w klimat tegorocznego projektu!

W 2018 Grupa Artystyczna Teraz Poliż będzie kontynuować podjęte wcześniej próby przywracania pamięci o polskich dramatopisarkach oraz wprowadzać do niej współczesne twórczynie projektem "córy warszawskie #100lat", będącym działaniem na styku teatru, muzyki i pracy badawczej. Grupa zajmuje się od lat tworzeniem i rekonstruowaniem herstorii teatru polskiego.

W jubileuszowym programie znajdą m.in. spektakl, koncerty, spacery literackie, warsztaty, wystawa w Galerii 18A - Maria Pawlikowska-Jasnorzewska jest znana jako poetka, a przecież pisała też genialne dramaty. Anna Świrszczyńska ma na swoim koncie niezwiązane z powstańczą martyrologią utwory pisane dla teatru poetyckiego. Prezentowane przez nas teksty spokojnie mogłyby się stać kanonem literackim. W niczym nie ustępują dziełom pisanym przez mężczyzn - w wywiadzie udzielonym na antenie Czwórki przekonują członkinie Teraz Poliż - Dorota Glac i Kamila Worobiej.

We współpracy z Zuzanną Bojdą, Anną Karasińską i Izą Smelczyńską oraz Weroniką Szczawińską, Martą Sokołowską, Olą Bilińską, Agnieszką Szczepańczyk i Teatrem Polskiego Radia grupa stworzyła dwa słuchowiska: "Bombowe dziewczyny" i "Ryt", których premiery odbędą się w warszawskiej Klubojadalni Młodsza Siostra, a później, tak jak w poprzednim roku, będą dostępne na stronie internetowej portalu Ninateka.

W październiku i listopadzie zaprosimy Państwa na koncerty w oparciu o teksty dramatyczne Anny Świrszczyńskiej ze zbioru "Teatr poetycki". Pierwszy z nich to uczczenie jubileuszu 10. urodzin Teraz Poliż, drugim świętujemy 100. rocznicę uzyskania przez kobiety praw wyborczych. Koncerty powstaną we współpracy z Wojtkiem Blecharzem i Barbarą Wiśniewską, co wprowadza działania grupy w pole współczesnej muzyki eksperymentalnej i klasycznej.

Czterokrotnie zaprezentujemy Państwu warszawską wersję spektaklu "Kto się boi Sybilli Thompson?" w reżyserii Julii Szmyt.

W ramach działań edukacyjnych będziemy kontynuować cykl warsztatów Klubu Świadomego Widza oraz zaprosimy na dwa wykłady dot. kobiecej walki o prawa obywatelskie i wyborcze w 1918 r.

Będziemy informować Państwa na bieżąco o szczegółach wszystkich wydarzeń w kolejnych informacjach prasowych, na profilu facebook Teraz Poliż oraz na stronie internetowej www.terazpoliz.com.pl

Projekt "córy warszawskie #100lat" zdecydowało się objąć patronatami i matronatami medialnymi wiele mediów ważnych dla teatru, kultury i feminizmu.

(-)
Materiał Teatru
5 października 2018

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...