Teatr Groteska na festiwalu

15 Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak w Warszawie

Aż dwa spektakle zaprezentuje Teatr Groteska w październiku w Warszawie. Teatr otrzymał zaproszenie do udziału w prestiżowym XV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "KORCZAK ...". Festiwal jest przeglądem wybitnych przedstawień z różnych stron świata i rejonów Polski. Organizatorem Festiwalu jest Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ

Festiwal odbędzie się w dniach 2-8 października 2011 r., a Teatr Groteska zagra w stolicy w sumie czterokrotnie. 3 i 4 października wystąpimy w znanym warszawskim Teatrze Rampa. I tak autorski spektakl Adolfa Weltschka "Hommage à Chagall" Groteska zagra 3 października (poniedziałek) o godz. 11.00 i 19.30 (ten drugi specjalnie z myślą o dorosłej publiczności), a Dokąd pędzisz, koniku? Rady Moskovej w reż. Grzegorza Kwiecińskiego 4 października (wtorek) o godz. 10.00 i 12.00.

Hommage à Chagall w reż. Adolfa Weltschka otrzymał dwie nagrody przyznawane przez środowiska teatralne w Warszawie, a teraz po raz pierwszy zostanie zaprezentowany w stolicy Polski. "Hommage à Chagall" jest Finalistą XVI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (jako jedyny teatr z Krakowa), a także otrzymał ATEST za rok 2009 – Świadectwo wysokiej jakości i poziomu artystycznego Polskiego Ośrodka Artystycznego ASSITEJ.

Z dużym sukcesem Groteska gościła na prestiżowych zagranicznych festiwalach: Festiwal Fri Figur (Oslo – Norwegia, maj 2010); Festiwal Skupova Plzeň (Pilzno – Czechy, czerwiec 2010); Sibiu International Theatre Festival (Sybin – Rumunia; maj 2011). Wkrótce czekają nas występy w Danii i Francji – Festival of Wonder (Silkeborg – Dania; listopad 2011); Reims Scènes d’Europe (Reims – Francja; grudzień 2011). Spektakl triumfalnie wędruje po Europie, odnosząc sukcesy na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, jednak występ w stolicy Polski na Festiwalu wysokiej rangi artystycznej jest równie cenny jak zaproszenia na liczne festiwale zagraniczne.

 Drugi z prezentowanych spektakli "Dokąd pędzisz, koniku?" Rady Moskovej w reż. Grzegorza Kwiecińskiego to poetycka opowieść o dojrzewaniu, przyjaźni i poszukiwaniu własnego ja. Główny bohater Mały Konik bardzo chce być dorosły, ale dojrzałości nie osiąga ani próbując dotrzymać tempa Dużemu Koniowi, ani w radosnym, z pozoru, Wesołym Miasteczku. Konik spotyka na swej drodze Chłopca, który tak jak on poszukuje swego miejsca w świecie i nie godzi się na życie w niewoli. Dzięki sile przyjaźni i młodości udaje im się wyrwać się z ram Wesołego Miasteczka i pogalopować w stronę wolności i szczęścia... Niewątpliwym atutem przedstawienia jest niezwykła uroda plastyczna – scenografia do spektaklu zainspirowana została twórczością Tadeusza Makowskiego.

Teatr symbolizuje te wartości ludzkie, które dopiero połączone z nauką i wiedzą dają edukację pełnego człowieka. Podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „KORCZAK …” najciekawsze dziecięce zespoły teatralne mają szansę zaprezentować się obok profesjonalnych teatrów na scenie, ich osobista wypowiedź podczas wspólnego „święta artystycznego” poszerza i wzbogaca myślenie twórców nad sztuką dla dzieci i jej oddziaływaniem. Wszystkie działania, spotkania i imprezy Festiwalu są skierowane do dzieci, młodzieży i nauczycieli, a mają na celu upowszechnianie edukacji kulturalnej w młodym pokoleniu Polaków i propagowanie edukacyjnej roli Teatru.

Patronem Festiwalu jest Janusz Korczak (1878-1942) – wybitny polski pedagog, lekarz, autorytet moralny, który bez reszty poświęcił swe życie i działalność dzieciom. Siła moralna, kryjąca się pod nazwiskiem Korczaka wywołuje silny rezonans społeczny i artystyczny w kraju i na całym świecie.

Natalia Mączyńska
Materiały Teatru
30 września 2011

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia