Teatr jest po to, żeby nie zwariować

"Anna Augustynowicz. Wyłuskać człowieka z obrazu świata" - real. Dorota Petrus, Bogdan Lęcznar - TVP

Premiera filmowego portretu reżyserki "Anna Augustynowicz. Wyłuskać człowieka z obrazu świata" w sobotę 3 marca o 15.55 w TVP Kultura .

Anna Augustynowicz jako pierwsza kobieta została uhonorowana w 2017 roku nagrodą im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera sezonu, przyznawaną przez redakcję miesięcznika "Teatr".

Mówi, że z innym zespołem na pewno nie zrealizowałaby tych wszystkich przedstawień, które powstały w ciągu 25 lat jej pracy w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.

- Razem szukaliśmy, razem eksperymentowaliśmy - podkreśla. Mówi, że inspirowały ją lęki, a uzewnętrznianie ich w teatralnej pracy pozwala jej mniej się bać.

- Sztuka się zdarza. Bycie artystą się zdarza - wylicza Anna Augustynowicz. - Ale skoro człowiek decyduje się na tę drogę, to jest potrzeba dbałości o czytanie rzeczywistości, w której żyjemy. Jest to też pewnego rodzaju obowiązek. Teatr jest po to, żeby się nie dać zwariować.

Augustynowicz uważa się bardziej za liderkę niż dyrektorkę teatru.

- Teatr można robić z ludźmi, z którymi jest ci po drodze w myśleniu, w budowaniu wspólnego gustu, w pojmowaniu świata, w patrzeniu na siebie - uważa reżyserka. - Na scenie można mówić o wszystkim, na każdy temat. Można posługiwać się każdym językiem - to już wyłącznie sprawa gustu. Sztuka nie może kłamać - musi mówić o tym, jak jest.

Od aktorów wymaga otwarcia na rzeczywistość, próby jej rozumienia. Jej zdaniem ani teatr, ani aktorstwo - nie polegają na tym, żeby się podobać. Najbardziej ceni w życiu osiąganie stanu równowagi.

- Robię teatr dla wszystkich ludzi, którzy chcą się ze mną spotkać - deklaruje reżyserka.

Kamera podpatruje Annę Augustynowicz podczas pracy w Teatrze Współczesnym, próbach i na spektaklu "Ślubu", za który otrzymała nagrodę. Transmisja tego przedstawienia 6 marca o 20. w TVP Kultura. W spektaklu według Witolda Gombrowicza występują m.in. Grzegorz Falkowski, Joanna Matuszak i Jędrzej Wielecki.

Premiera filmowego portretu reżyserki "Anna Augustynowicz. Wyłuskać człowieka z obrazu świata" w sobotę 3 marca o 15.55 w TVP Kultura (realizacja Dorota Petrus, Bogdan Lęcznar).

Małgorzata Piwowar
Rzeczpospolita
5 marca 2018

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia