Teatr Karola Wojtyły w Teatrze Małym w Tychach

"Przed sklepem jubilera" - reż. Andrzej Maria Marczewski - Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku

Z okazji kanonizacji bł. Jana Pawła II, Teatr Mały w Tychach zaprasza wszystkich na dni Teatru Karola Wojtyły , które odbędą się od 24 do 27 kwietnia.

W tym czasie w Teatrze Małym będzie można zobaczyć dwa spektakle na podstawie dramatów Karola Wojtyły: „Przed sklepem jubilera" Teatru Małego w reżyserii Andrzeja Marii Marczewskiego i „Hiob" Lwowskiego Teatru Woskresiennia w reżyserii Jarosława Fedoryszyna

Dodatkowo w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 od 24.04 będzie można oglądać wystawę prac profesjonalnych artystów plastyków inspirowanych życiem i dziełem bł. Jana Pawła II.
Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć miniatura poetycko-muzyczna „Kochaj idąc w głąb" w wykonaniu Jadwigi Andrzejewskiej, prof. Henryka Goika i zespołów „Piruet" Marii Ławniczek oraz „Quasi giocoso" Michała Brożka z Młodzieżowego Domu Kultury nr1 w Tychach.

Harmonogram:
24.04. 2014r. (czwartek) godz. 12:00 – Karol Wojtyła- „Przed sklepem jubilera". Cena biletu: 15zł

24.04. 2014r. (czwartek) godz. 18:00- „Kochaj idąc w głąb"- miniatura poetycko-muzyczna w wykonaniu wykonaniu Jadwigi Andrzejewskiej, prof. Henryka Goika i zespołów „Piruet" Marii Ławniczek oraz „Quasi giocoso" Michała Brożka z Młodzieżowego Domu Kultury nr1 w Tychach.

Następnie otwarcie wystawy prac profesjonalny artystów plastyków inspirowanych życiem i dziełem bł. Jana Pawła II.
Wstęp bezpłatny.

26.04. 2014r. (sobota) godz. 18:30 – Karol Wojtyła- „Hiob"- teatr Woskresinnia ze Lwowa
cena biletu: 60zł , na kartę stałego widza 48zł, na legitymacje szkolne i studenckie 20 zł

27.04. 2014r. (niedziela) godz. 18:30- Karol Wojtyła- „Przed sklepem jubilera"
cena biletu: 25zł, na kartę stałego widza, grupowy powyżej 10 osób i na legitymacje szkolne i studenckie 20 zł

UWAGA! Istnieje możliwość zakupu biletu łączonego na spektakle „Przed sklepem jubilera" i „Hiob" w cenie 70 zł, na kartę stałego widza 55 zł.

Karol Wojtyła – Hiob
Czas trwania spektaklu 60 min.

Sztuka „Hiob" została napisana przez Karola Wojtyłę w 1940 roku pod wpływem doświadczeń z września 1939 roku. Należy do tej części twórczości, która nawiązuje swą treścią do Starego Testamentu. Znajdujemy w niej więc odniesienie do prapoczątku świata i człowieka. Idea spektaklu „Hiob" dotyka relacji między Bogiem a człowiekiem- linearnej zależności kiedy Bóg daje i Bóg zabiera. Buduje wiarę w dobroć i sprawiedliwość Boga i w nagrodę za stałość w największych nawet cierpieniach. Przedstawienie zachwyca obrazem, wielogłosowym śpiewem, ruchem, niepowtarzalną scenografią i kostiumami. Widowiskowy charakter spektaklu pomaga aktorom wyrazić niezmienność ludzkiej natury i boską wierność obietnicy nagrody.
Spektakl jest grany w języku ukraińskim i polskim.
Czas trwania spektaklu 60 min.

Lwowski Teatr Woskresinnia powstał w 1990 roku na fali przeobrażeń społecznych po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości. W wyniku porozumienia się młodych aktorów z różnych miast Ukrainy, którym nie wystarczał państwowy, lekko akademicki, istniejący na Ukrainie teatr, i którzy pod wodzą doświadczonego twórcy Jarosława Fedoryszyna postanowili stworzyć nową scenę. Teatr Woskresinnia pod dyrekcją Jarosława Fedoryszyna – absolwenta reżyserii Instytutu Teatralnego w Charkowie i moskiewskiego GITIS bardzo szybko podbił serca lwowskiej publiczności prezentując światową dramaturgię, która dotąd nie była prezentowana na scenach dramatycznych Ukrainy. Krok po kroku, wypracowywano własną, charakterystyczną formułę sceniczną, łączącą tradycyjne psychologiczne aktorstwo z nowatorską formą plastyczną.
Od 1996 roku Woskresinnia specjalizuje się w realizacji przedstawień plenerowych.
W 2010 roku w dowód uznania osiągnięć artystycznych Ministerstwo Kultury Ukrainy nadało Teatrowi wysoce prestiżowy status teatru Akademickiego .

Karol Wojtyła- Przed sklepem jubilera

Dramat „Przed sklepem jubilera" traktuje o miłości małżeńskiej, często trudnej i niepewnej, podszytej lękiem i wątpliwościami, miłości prawdziwie ludzkiej, w której nie raz trzeba wyjść poza ramy własnego egoizmu, aby ponownie otworzyć się na drugiego człowieka. Dzięki swojej niebanalnej konstrukcji- gra aktorska rozgrywa się symultanicznie na scenie i w świadomości widza- przekaz zawarty w przedstawieniu zmusza odbiorcę do weryfikacji dotychczasowych poglądów i ponownego zwrócenia się ku Dialogowi Miłości. Spektakl „Przed sklepem jubilera" to nie tylko opowieść o związkach międzyludzkich, ale także doskonała lekcja sztuki kompromisów, pokory, bezinteresowności i potwierdzenie prawomocności słów małżeńskiej przysięgi: co Bóg- Miłość- złączy, człowiek niech nie rozdziela.

(-)
Materiał Teatru
12 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia