Teatr Kochanowskiego kończy sezon

"Ziemia obiecana" - aut. Władysław Reymont - reż. Piotr Ratajczak - Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu

Powieść Władysława Reymonta - "Ziemia obiecana" - na deskach Teatru Kochanowskiego w Opolu

Teatr Kochanowskiego kończy sezon premierą spektaklu "Ziemia obiecana" w reżyserii Piotra Ratajczaka. Jak podkreślają twórcy, "w epickiej powieści Władysława Reymonta żywioł kapitalizmu zderza się ze świadomością nadchodzącej katastrofy".

Powieść Reymonta z końca XIX w. opowiada historię trójki przyjaciół – młodego inżyniera Karola Borowieckiego, handlowca Moryca Welta i syna fabrykanta Maksa Bauma, których celem jest założenie fabryki i zarobienie milionów. Drapieżna, kapitalistyczna Łódź stanowi tło wydarzeń obnażających bezkompromisowość wolnorynkowej gry oraz psychologiczne podłoże wyzysku wobec tych jednostek, które zachowały odruchy sumienia.

„»Ziemia obiecana« to opowieść o marzeniach, nieposkromionej ambicji oraz dążeniu do celu bez względu na konsekwencje. Niezależnie od klasy i pochodzenia każdy – począwszy od zwykłego robotnika po prezesa wielkiej fabryki – snuje sen o lepszym życiu i sukcesie. Mechanizm dążenia do władzy, sławy i pieniędzy jest nam wszystkim dobrze znany. W XIX-wiecznej eksplozji wielkich karier i fortun łódzkich fabrykantów połączonej ze spektakularnymi upadkami i bankructwami mogą się przejrzeć również nasze czasy. Czasy wielkich aspiracji i ogromnych pieniędzy mnożonych w rytmie zegara odliczającego minuty do nieuchronnego końca" – piszą twórcy spektaklu.

Pierwotną premierę spektaklu zaplanowano na początku lutego, ale z powodu pandemii wystawienie sztuki przeniesiono i odbędzie się 25 czerwca.

(-)
Materiał Teatru Kochanowskiego w Opolu
25 czerwca 2022
Portrety
Piotr Ratajczak

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia

Polskie Orędzie na Mię...
Svitlana Oleshko
W tym roku autorką Orędzia Polskiego ...