Teatr Lalka - legendy warszawskie online

„Legendy warszawskie czyli baśniowe dzieje miasta” - reż. Jarosław Kilian - Teatr Lalka w Warszawie

Teatr Lalka rozpoczął cykl siedmiu najpiękniejszych legend warszawskich Artura Oppmana. „Legendy warszawskie czyli baśniowe dzieje miasta” to lalkowe przedstawienia internetowe adresowane do dzieci i dorosłych... dzieci.

Cykl rozpoczynamy legendą „Syrena". Odcinek pierwszy już dostępny na VIMEO

Warszawa to miasto legend! Któż nie słyszał o straszliwym Bazyliszku, który czychał w piwnicy na Starym Mieście albo o złotej kaczce? Któż nie zna cudownej syreny, która wciąż mieszka w Wiśle?

Aktorzy, ożywiając lalki - przedmioty codziennego użutku, przypomną nasycone cudownością opowieści po części prawdziwe, po części zmyślone. Ich autor, Artur Oppman, "dzięki prostocie i melodyjności języka uczynił bajkę dla dzieci swoistym dziełem sztuki". Rodzime i bliskie sercu baśnie napisane są piękną polszczyzną. Pomogą dzieciom z klas podstawowych i ich nauczycielom zachwycić się językiem i sposobem narracji.

Przedstawienia zachęcą również do mądrej i twórczej zabawy w teatr oraz do zgłębiania historii Polski i Warszawy. Wykorzystane w spektaklach proste materiały i formy posłużą do wykonania przez widzów teatrzyku w domowych lub w szkolnych warunkach - zgodnie ze wskazówkami warsztatowymi danymi im przez aktorów.

Przedstawienia (Syrena, Kościół Panny Marii, Bazyliszek, Chrystus Cudowny u Fary, Zbójcy, Biała dama, Złota kaczka). Kolejne odcinki już we wrześniu i październiku.

Szczegóły

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

Małgorzata Dziurzyńska
Materiał nadesłany
9 września 2020
Portrety
Jarosław Kilian

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia