Teatr Lalki i Aktora na skraju bankructwa?

brakuje pieniędzy na bieżące wydatki

W Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu brakuje 120 tysięcy złotych na bieżące wydatki. Zarząd starostwa wyraził zgodę na pożyczkę do czasu sprzedaży Domu Aktora znajdującego się przy ul. Zamkowej 1 [na zdjęciu]. Czy zabraknie na pensje dla aktorów?

Do zaciągnięcia długu zmusiła dyrekcję "lalkowego" zła sytuacja finansowa, która powstała wskutek obniżenia dotacji podmiotowej teatru. Miesięczna transza, czyli wydzielona część z zaplanowanego rocznego budżetu niestety nie pokrywała wynagrodzeń pracowniczych netto, a osiągnięte wpływy własne nie bilansowały ponoszonych przez placówkę kosztów. 

- Nie brakuje nam na comiesięczne wynagrodzenia dla naszych pracowników. Pensje dla aktorów są zawsze priorytetowym wydatkiem. Finanse na wynagrodzenia są zabezpieczone - zapewnia Jerzy Karmiński dyrektor Wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora. - Zdecydowaliśmy się na pożyczkę, ponieważ miesięczne wydatki teatru nie są zawsze równe kwocie raty, którą otrzymujemy z zaplanowanego budżetu. Pożyczkę zwrócimy po sprzedaniu nieruchomości przy ul. Zamkowej - tłumaczy. 

Dyrektor zaprzecza kłopotom. Jednak świetny zespół aktorski poważnie rozważa możliwość odejścia z placówki. Przyczyną są niskie płace i niepewność jutra. 

Roczny budżet "lalkowego" wynosi zaledwie 800 tysięcy złotych. Za sposób i wielkość finansowania teatru odpowiedzialne jest starostwo. 

Cena wywoławcza Domu Aktora wynosi na dzień dzisiejszy 720 tysięcy złotych. - Teatr Lalki i Aktora jest instytucją kultury, która otrzymuje dotacje i posiada dochody własne. W najbliższym czasie zapewne nic się nie zmieni w sposobie finansowania TLiA - komentuje Katarzyna Dyląg-Marcinkowska rzecznik prasowy Starosta Powiatowego w Wałbrzychu. 

Budynek przy ul. Zamkowej TLiA wystawiał już trzykrotnie do sprzedaży. Tym razem dyrekcja placówki liczy na lepsze oferty - Czas na sprzedaż nieruchomości jest jaki jest. Czekamy na propozycje zainteresowanych kupnem. Będziemy czekać na najlepszą ofertę, jak długo się da - twierdzi dyrektor teatru.

Anna Juszczak
Nowe wiadomosci Wałbrzyskie
23 czerwca 2009

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...