Teatr Łaźnia Nowa próbuje odwrócić stereotyp o "Innym"

"Paradiso" - Michał Borczuch

Rzadko mamy okazję zajrzeć za kulisy teatralne, zwłaszcza na próby czy przygotowania do spektaklu. Tę możliwosć daje nam właśnie Łaźnia Nowa, która zaprasza do obejrzenia, jak powstaje pierwszy etap spektaklu "Paradiso" w reżyserii Michała Borczucha.

Spektakl ten, oparty na motywach ostatniej części poematu Dantego Alighieri "Boska Komedia", ma być nie tylko przełożeniem na język teatru słynnego tekstu. Jego głównym założeniem - zgodnie z zapowiedziami organizatorów - jest...

spotkanie profesjonalnych aktorów z amatorami. Z tego zasłynęła już dawno nowohucka scena. Ważne jest to, że w tym wypadku amatorami są osoby autystyczne z podkrakowskiego ośrodka "Farma Życia".

Projekt zbudowany jest z kilku etapów. Zaprezentowane zostaną efekty pierwszego: 9 odsłon - niczym dziewięć dantejskich sfer niebieskich - to dziewięć rodzajów bodźców, procesów, które stymulują tworzenie relacji i porozumienia.

"Autyzm stanowi zagadkę współczesnej psychiatrii. Bariera, jaką oddzielony jest od rzeczywistości człowiek autystyczny, często wiąże się z nieprzeciętnymi zdolnościami, jakimi jest obdarzony, dlatego też upatruje się w nim pierwiastka boskiego geniuszu. "Paradiso" Dantego, które jest opisem struktury rajskiego ogrodu, to wyprawa na szczyt harmonii, ale też napięcie między tym, co doskonałe, a tym, co przyziemne. Podobny proces ciągłego poszukiwania dróg i możliwości porozumienia towarzyszy twórcom i uczestnikom tego przedsięwzięcia" - tłumaczą organizatorzy.

Według zapowiedzi twórców "Paradiso" Michała Borczucha będzie próbą opowieści o stanach świadomości, sygnałach służących budowaniu kontaktu między ludźmi. Swoją rolę mają tu do odegrania obraz, dźwięk, dotyk i improwizacja. "To badanie granic dotarcia do zamkniętego człowieka, do logiki niezgodnej z naszą, ajednak możliwej i fascynującej. Celem projektu jest wzbogacenie zbiorowej świadomości na temat tego zaburzenia oraz próba odwrócenia stereotypów o innych - osobach często wykluczanych z przestrzeni społecznej" - zaznaczają twórcy.

Niedziela, 26 stycznia, godz. 19, Łaźnia Nowa

 

Łukasz Gazur
Dziennik Polski
25 stycznia 2014

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia