Teatr Małgorzaty Potockiej zalany. Straty na blisko 300 tys. zł

Teatr Sabat - Małgorzaty Potockiej - w Warszawie

Niedługo trwała radość Małgorzaty Potockiej po otwarciu jej teatru po wielu tygodniach zamknięcia z powodu pandemii koronawirusa. Podczas nawiedzających Polskę intensywnych opadów, burz i nawałnic, Teatr Sabat został zalany. Lokal był niedawno wyremontowany. Artystka wyceniła straty na blisko 300 tys. zł.

Teatr Sabat został zalany w poniedziałek, 29 czerwca, podczas nawałnicy, która nawiedziła Warszawę. "Wczorajsza ulewa zalała nasz Teatr! Dopiero co wróciliśmy do występów na scenie i grania dla Was po tak długiej przerwie, a znowu musimy zmagać się z nieprzewidzianym koszmarem! Za nami cała noc sprzątania. Wszyscy zostaliśmy postawieni na równe nogi i dzięki ogromnemu wysiłkowi udało się, ale straty są ogromne" - napisała na Facebooku Potocka i zamieściła zdjęcia.

"Czeka nas wymiana wielu rzeczy na nowe, zmiana podłogi w sali baletowej oraz chemiczne czyszczenie kostiumów i rekwizytów. Niestety, wiele rzeczy straciliśmy bezpowrotnie, jak pamiątkowe albumy czy dokumenty. Nie poddajemy się oczywiście, ale jesteśmy załamani" - dodała. Piątkowy spektakl został odwołany. Sobotni - jak zapewniła - się odbędzie.

W rozmowie z "Super Expressem" powiedziała: – Ulewa zalała mój teatr. Całą noc zmagaliśmy się z wodą, która sięgała do łydek. Nikt ze służb nie odbierał telefonów, musieliśmy działać sami.

Straty szacuje na 270 tys. zł. - W sali baletowej cała podłoga została zniszczona, podobnie w kawiarni, futryny w drzwiach i drzwi są do wymiany, czyli ok. 15 sztuk. Musimy położyć nowe podłogi i odmalować ściany. Pióra boa zostały zamoczone, stroje na nową premierę i buty są do wyrzucenia, a także zalane zostały bezcenne pamiątkowe zdjęcia zbierane przez 20 lat – dodała. Zapewniła, że będzie prosić o miasto o pomoc.

Warszawski Teatr Sabat to jedyny teatr rewiowy w Polsce. Małgorzata Potocka - jego założycielka - zaaranżowała zdewastowane wnętrza dawnego teatru Kameralnego przy ulicy Foksal 16 i w 2001 r. otworzyła nowe miejsca na kulturalnej mapie Polski. Inaugurację Teatru uświetniła, symbolicznie przecinając wstęgę, niezapomniana aktorka komediowa Hanka Bielicka. Sabat od samego początku cieszy się niesłabnącą popularnością. Na jego deskach występują goście zarówno z kraju jak i zza granicy. "Teatr jest prawdziwą wizytówką miasta, sercem Warszawy" - czytamy na oficjalnej stronie instytucji.

(-)
Onet Kultura
3 lipca 2020

Książka tygodnia

Wszyscy o nas mówią
Biblioteka Poezji Współczesnej (WBPiCAK)
Patrycja Sikora

Trailer tygodnia

Alicja w Krainie Czarów
Jacek Tyski
W najbliższy weekend Opera na Zamku w...