Teatr Miniatura w wiosennej odsłonie

Miniatura przygotowuje na wiosnę dwie premiery

"Śniący chłopiec" Hanocha Levina dla dorosłych i "Pinokio" na Dzień Dziecka to najbliższe plany Teatru Miniatura. W ramach corocznej, ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Miniaturze będzie można kupić bilety w specjalnej cenie 350 groszy na spektakl dla dorosłych "Wieloryb" w reżyserii Jacka Głomba (19 maja o godz. 19.00).

Miniatura przygotowuje na wiosnę jeszcze dwie premiery, jedną dla dorosłych, drugą dla dzieci. Zaprasza też do dyskusji o wizji teatru lalkowego w Gdańsku przy okazji konkursu na dyrektora tej instytucji.

O dzieciństwie dla dorosłych

27 kwietnia o godz. 18 odbędzie się prapremiera "Śniącego chłopca", sztuki bardzo popularnego w Polsce izraelskiego pisarza i reżysera Hanocha Levina. Artyści zadają pytania o sens i istotę dzieciństwa, zasadność procesu wychowawczego, który ma na celu zbudowanie iluzji dobrego i bezpiecznego świata, granicę poświęcenia dla kochanej osoby, a także o tajemnicze "dziecko w nas" - esencję naszego życia, czyli pozbawioną masek autentyczność. Przedstawienie czerpie z teatru plastycznego, przede wszystkim wykorzystując maski, teatru dramatycznego i teatru tańca. To historia rodziny uchodźców - Matki i Chłopca - którzy uciekają z ogarniętej przemocą ojczyzny.

- Levin nawiązuje do losu uciekających przed nazistami Żydów, ale mocno uniwersalizuje swoją opowieść, która może się zdarzyć w każdym czasie - i dzieje się również współcześnie - opowiada Maciej Gorczyński, reżyser spektaklu.

Debaty o teatrze lalkowym

Teatr Miniatura czeka duża zmiana. Po ośmiu latach swoją dyrekcję kończy Romuald Wicza-Pokojski. Miasto ogłosiło konkurs na nowego dyrektora, który obejmie teatr od września tego roku. Przy tej okazji teatr wspólnie z Fundacją Pomysłodalnia organizuje cykl debat, które mają na celu rozmowę o tym, jakiego Teatru Miniatura potrzebuje środowisko artystyczne i widzowie. Do tej pory odbyła się pierwsza z ekspertami z Polski - specjalistą teatru lalkowego Markiem Waszkielem, Izabellą Nowacką z poznańskiego Centrum Sztuki Dziecka oraz Zbigniewem Prażmowskim, dyrektorem Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, podczas której została nakreślona ogólnopolska i międzynarodowa perspektywa funkcjonowania teatru lalkowego.

29 kwietnia o godz. 18 zaplanowana jest druga, tym razem mocno skupiona na środowisku trójmiejskim i roli Teatru Miniatura. Do rozmowy zostali zaproszeni: Anna Jazgarska, krytyk teatralna portalu teatralny.pl, Michał Tramer, dyrektor Teatru Lalki i Aktora "Tęcza" i Tomasz Valldal-Czarnecki, dyrektor Teatru Komedii Valldal. Spotkania prowadzi Piotr Wyszomirski z Fundacji Pomysłodalnia.

Bilet do teatru za 350 groszy

W ramach corocznej, ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Miniaturze będzie można kupić bilety w specjalnej cenie 350 groszy na spektakl dla dorosłych "Wieloryb" [na zdjęciu] w reżyserii Jacka Głomba (19 maja o godz. 19). To fantastyczno-sensacyjna opowieść z Lechem Wałęsą w tle. Spektakl zaczyna się nietypowo - na podwórku teatru. Jacek Głomb za reżyserię "Wieloryba" otrzymał Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska.

Pinokio na Dzień Dziecka

Na 1 czerwca premierę "Pinokia" na podstawie słynnej książki Carla Collodiego o chłopcu z drewna przygotowuje Paweł Szkotak, jeden z czołówki polskich reżyserów, laureat Paszportu "Polityki" oraz wielu innych nagród. Scenografię projektuje Damian Styrna, znany w Trójmieście ze współpracy z Wojciechem Kościelniakiem, z którym realizował "Lalkę", "Chłopów" i "Wiedźmina" w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Do końca sezonu w Miniaturze będzie też można zobaczyć "Turban mistrza Mansura", "Czarnoksiężnika z Krainy Oz", "Mity greckie", "Siedmiu krasnoludków", "Z pamiętnika chomika", "Jaśka i Małgośkę, czyli uważaj, robaczku!", "Tramwaje", "Karmazynowego koguta" oraz dla dorosłych w ramach Czwartków dla dorosłych "Pana Trenera" i "Śniącego chłopca".

(-)
POLSKA Dziennik Bałtycki
20 kwietnia 2019

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia