Teatr Muzyczny chce mieć swoją letnią scenę

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni

Namiot, a właściwie wielką halę z przenośną sceną i widownią na 700 miejsc chce ustawić na pl. Grunwaldzkim Teatr Muzyczny w Gdyni, by móc grać w nim w czasie remontu swojej głównej sceny. A gdy prace się skończą, namiot miałby służyć jako scena letnia. Jednak nie w Gdyni, "macierzystym porcie" Muzycznego, a na Półwyspie Helskim

- Za wynajęcie hali namiotowej na 10 miesięcy, czyli czas remontu naszej sceny głównej, musielibyśmy zapłacić około 2 milionów złotych. By otrzymać ją na własność, drugie tyle - mówi Bogdan Gasik, zajmujący się impresariatem w Teatrze Muzycznym w Gdyni. - Bardziej opłacalne więc będzie, gdy namiot zarabiać będzie na swoje utrzymanie przez, dajmy na to, dziesięć lat niż tylko jeden sezon. A wiemy, że na półwyspie jest zapotrzebowanie na scenę letnią i nie tylko. Robiliśmy już rozeznanie, z którego wynika, że brakuje tam miejsca na organizację dużych wydarzeń. Nasz namiot świetnie wypełniłby tę lukę.

Teatr Muzyczny w swojej historii grywał już w Juracie. - Organizowaliśmy wówczas scenę na kortach przy hotelu Neptun. Graliśmy spektakle dla dzieci i przedstawienia z naszej sceny kameralnej. Publiczności nie brakowało, a tamtejsi samorządowcy bardzo chętnie z nami współpracowali - dodaje Małgorzata Kurnatowska, rzecznik prasowy Teatru Muzycznego. - Teraz chcemy zrobić coś z większym rozmachem.

Wielki namiot o powierzchni 1160 metrów kwadratowych i wysokości 18 metrów ma stanąć na pl. Grunwaldzkim przy Teatrze Muzycznym po zakończeniu przyszłorocznego festiwalu filmowego, na przełomie czerwca i lipca. Wyposażony ma być w kaskadową, amfiteatralną widownię, okno sceniczne o szerokości 16 metrów, własne kulisy, garderoby na 50 osób oraz kontenery sanitarne. Wnętrze będzie ogrzewane.

- W nim grać planujemy przez około 10 miesięcy, czyli do zakończenia przebudowy teatru. Termin zakończenia prac to maj 2013 roku - twierdzi Małgorzata Kurnatowska. - Wówczas namiot mógłby służyć już tylko jako scena letnia.

Agata Grzegorczyk
POLSKA Dziennik Bałtycki
23 września 2011

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia