Teatr Muzyczny żegna prof. Józefa Chmiela

Ostatnie pożegnanie

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni z wielkim żalem przyjął wiadomość o śmierci prof. dr. inż. arch. Józefa Chmiela, autora gmachu Teatru Muzycznego w Gdyni oraz jego rozbudowy.

Absolwent Politechniki Gdańskiej, późniejszy wieloletni wykładowca gdańskiej uczelni, członek architektonicznej grupy ZAPA, założyciel Autorskiej Pracowni Architektonicznej "TEATR", autor projektów budowy, przebudowy i rozbudowy licznych budynków teatralnych: Teatru Narodowego w Warszawie, Teatru Muzycznego w Łodzi , Warszawskiej Opery Kameralnej, Teatru Rampa w Warszawie, Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Teatru Dramatycznego w Elblągu, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Teatru Nowego w Poznaniu, Teatru Miejskiego w Gdyni, Teatru Polskiego w Szczecinie i Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień m.in. wyróżnienia w międzynarodowym konkursie UIA na projekt budynku Opery w Sofii, I nagrody w konkursie na projekt obiektu OPERA NOVA w Bydgoszczy, Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Centrum Kultury w Katowicach.

Prof. Józef Chmiel wraz z arch. Danielem Olędzkim w 1970 roku zaprojektowali gmach Teatru Muzycznego w Gdyni. W 2009 roku rozpoczęła się rozbudowa Teatru. Projekt rozbudowy wykonała pracownia "TEATR" kierowana przez profesora Józefa Chmiela. Historia zatoczyła koło - autor budynku Teatru z 1970 roku po 39 latach opracował projekt przebudowy gmachu. Na podstawie jego koncepcji powstał największy teatr muzyczny w Polsce, w którym trzy sceny pomieszczą łącznie ponad 1500 widzów.

Żegnamy wybitnego architekta, wspaniałego człowieka o wielkim sercu, zaangażowaniu i pasji. Prawdziwego przyjaciela Teatru, który zawsze służył radą i pomocą. Jego pomysłów i rozwiązań będzie nam bardzo brakowało.

(-)
Materiał Teatru
24 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia