Teatr na szlaku Wielkich Jezior

IV Warmińsko-Mazurskie Spotkania z Teatrem... na Wodzie

Ruszają IV Warmińsko-Mazurskie Spotkania z Teatrem... na Wodzie. Na przełomie lipca i sierpnia Elbląski Teatr im. A. Sewruka wystawi osiemnaście spektakli.
Spektakle będzie można obejrzeć na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich — w Giżycku, Węgorzewie. Mikołajkach. Sztynorcie i Kietlicach. Wakacyjną sceną będzie statek Dźwina. — W tym roku będziemy prezentowali spektakl "A my... róbmy swoje", którego premiera odbyła się 7 czerwca — mówi Mirosław Siedler, dyrektor Teatru. — Są to na nowo odkryte piosenki Wojciecha Młynarskiego.

Tolkmicko, Frombork, Elbląg
Elbląscy aktorzy wystąpią też bliżej rodzimego miasta. W Tolkmicku będzie prezentowany „Cafe Sax" — spektakl oparty na piosenkach Agnieszki Osieckiej. W ramach obchodów Dni Fromborka elbląscy aktorzy wystąpią z dwoma spektaklami. — Tradycyjnie, na Wzgórzu Katedralnym odbędzie się większy spektakl, w tym roku będzie to „Świętoszek" — mówi Siedler. — Następnego dnia, na rynku — „A-na-wa-s spłyną obłoki", czyli kolejny spektakl muzyczny z piosenkami Marka Grechuty.
Wyjątkowo w tym roku, będą też grane spektakle na miejscu, w siedzibie teatru. To adresowane do młodych widzów „Bajki Samograjki" Jana Brzechwy.

Lekko, ale i refleksją
— Mają to być spektakle lekkie, łatwe i przyjemne, ale z refleksją — podsumowuje repertuar Siedler. — Doświadczenie trzech ostatnich lat pokazuje, że ludzie w czasie wakacji nie chcą oglądać tych ciężkich, zmuszających do myślenia. W sezonie nad wodą panuje ruch, który nie sprzyja graniu, a uwagę dużej widowni trzeba skupić na scenie przez około półtorej godziny. W otwartej przestrzeni tra¬fiają się też różne warunki pogodowe i przyrodnicze.
— To ćwiczenie dla aktorów — mówi Siedler. — Muszą odnaleźć się w innej przestrzeni, innych warunkach. Zdarza się, że efektem tego są zmiany w koncepcji spektaklu już po powrocie do teatru. Spektakle mają już swoich stałych widzów, którzy oglądają je nawet po kilka razy. Na Mazurach zdarzają się tacy, którzy pływają za elbląskimi aktorami od portu do portu. — Przypływa jakaś łódź do portu, machają do nas i mówią „Już jesteśmy, możecie zaczynać!" — wspomina Siedler.

Bezpieczeństwo
Ważnym aspektem tegorocznych Spotkań z Teatrem jest bezpieczeństwo nad wodą. Spektaklom będą towarzyszyły pokazy ratownictwa wodnego, przygotowane przez elbląski i mazurski WOPR. — Wykorzystujemy nasz teatr by mówić o bezpieczeństwie nad wodą — mówi dyrektor elbląskiego teatru. Wstęp, z wyłączeniem spektakli zamkniętych, jest wolny.

Aleksandra Żyła
Dziennik Elbląski
21 lipca 2009

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki w Warszawie
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

„Tootsie" – reż. Magda...
Magdalena Piekorz
„Tootsie" jest to historia opowiadają...