Teatr na Woli laureatem festiwalu "Bez Granic"

XXIII Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Bez Granic"

Spektakl "Nasza Klasa" Teatru na Woli z Warszawy zwyciężył w XXIII Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Bez Granic", który w niedzielę późnym wieczorem zakończył się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie - poinformowali w poniedziałek organizatorzy.

Zwycięzcę wybrała festiwalowa publiczność spośród sześciu zaprezentowanych spektakli z Polski, Czech i Słowacji. W nagrodę teatr otrzymał statuetkę "Złamanego szlabanu".

"Nasza Klasa" Tadeusza Słobodzianka, wyróżniona Literacką Nagrodą Nike, to inspirowana zbrodnią w Jedwabnem opowieść o XX-wiecznej Polsce. Sztuka miała swoją światową premierę we wrześniu 2009 roku w londyńskim Royal National Theatre. Nieco ponad rok później została wystawiona na deskach Teatru na Woli. Dramat stawia pytania o źródła antysemityzmu i prawo do moralnej oceny uczestników tragicznych wydarzeń.

Reżyserem spektaklu jest Słowak Ondrej Spisak. Był on już laureatem cieszyńskiego festiwalu za sztukę "Prorok Ilija", również Tadeusza Słobodzianka.

Festiwal jest sztandarową imprezą stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Po raz pierwszy zorganizowali go w 1990 roku działacze Solidarności - Jerzy Kronhold z Cieszyna i nieżyjący już Jakub Matl z Czeskiego Cieszyna. Pierwsza edycja poświęcona była sztukom Vaclava Havla. Festiwal pierwotnie nosił nazwę "Na granicy". Została ona zmieniona po wejściu Polski, Słowacji, Węgier i Republiki Czeskiej do Unii Europejskiej.

(-)
PAP
12 czerwca 2012

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...