Teatr nie zna granic!

Polsko-Niemieckie Dni Teatru w Schwedt

W bezpłatnych Polsko-Niemieckich Dniach Teatru w Schwedt, w ramach sieci viaTEATRI weźmie udział także Opera na Zamku w Szczecinie. Gospodarzem Polsko-Niemieckich Dni Teatru 2019 jest Teatr Uckermärkische Bühnen w Schwedt.

26 i 27 października w teatrze w Schwedt odbędzie się druga edycja Polsko-Niemieckich Dni Teatru. Ten weekend przebiegać będzie pod hasłem „Teatr nie zna granic". Projekt ten jest wspólnym przedsięwzięciem teatru w Schwedt, Opery na Zamku w Szczecinie oraz Teatru Pomorza Przedniego w ramach sieci teatralnej viaTEATRI. Trzy partnerskie teatry przygotowały różnorodny program imprezy obejmujący klasyczny dramat, przedstawienie baletowo-muzyczne dla dzieci, operetkę i operę. Wszystkie przedstawienia dla polskich i niemieckich widzów prezentowane są bez barier językowych. Wstęp na przedstawienia jest bezpłatny, jednak ze względów organizacyjnych organizatorzy proszę o rezerwację miejsc na widowni w kasie teatru w Schwedt.

Jako pierwsza podczas Polsko-Niemieckich Dni Teatru zaprezentuje się w sobotę, 26 października Opera na Zamku w Szczecinie z interaktywnym przedstawieniem baletowo-muzycznym dla dzieci w wieku od roku do sześciu lat. Dzieci w towarzystwie rodziców i opiekunów mają możliwość poznania świata muzyki, dźwięków i tańca poprzez wspólną zabawę. Inspiracją do przedstawienia są „Cztery pory roku" Antonio Vivaldiego.

Tuż po zakończeniu tego przedstawienia mieć będzie miejsce oficjalne otwarcie Polsko-Niemieckich Dni Teatru z udziałem prominentnych gości i przedstawicieli partnerskich instytucji. Kolejny punkt programu to inscenizacja dramatu „Norymberga" przygotowana przez zespół teatru Uckermärkische Bühnen w Schwedt. To cieszące się dużą popularnością przedstawienie to thriller polityczny, który przed kilkoma tygodniami miał swą premierę w Schwedt. Spektakl prezentowany jest z elektronicznym tłumaczeniem dialogów na język polski. Początek przedstawienia o godzinie 19.00. Do dyspozycji widzów pozostało już tylko niewiele kart wstępu.

W niedzielę 27 października zaprezentuje się Teatr Pomorza Przedniego [Theater Vorpommern] z podwójnym przedstawieniem muzycznym w Dużej Sali teatru w Schwedt. Najpierw, o 19.00, Widzowie zobaczyć mogą operę „Gratulujemy" Mieczysława Weinberga, a następnie (po przerwie) operetkę buffo Jacquesa Offenbacha pt.: „Wódz Wieczorny Wiatr".

To już druga edycja Polsko-Niemieckich Dni Teatru. Cykl ten przygotowują wspólnie teatr w Schwedt, Opera na Zamku w Szczecinie oraz Teatr Pomorza Przedniego z siedzibą w Greifswaldzie, Stralsundzie i Putbus. Wymienione teatry wspólnie powołały do życia jesienią 2017 roku polsko-niemiecką sieć teatralną viaTEATRI. Pierwsze Polsko-Niemieckie Dni Teatru odbyły się przed rokiem w Stralsundzie, a w roku 2020 gospodarzem imprezy będzie Opera na Zamku w Szczecinie.

Głównym celem sieci viaTEATRI jest podniesienie poziomu artystycznego i polepszenie wyposażenia technicznego trzech teatrów uczestniczących w sieci, by pozyskać więcej widzów. Oferta sieci obejmuje wspólne produkcje teatralne i występy gościnne oraz inscenizacje teatralne na tematy transgraniczne. Współpraca w ramach sieci viaTEATRI jest wspierana finansowo przez Unię Europejską, program INTERREG VA Brandenburgia, Meklemburgia Pomorze Przednie i Polska w ramach Celu „Europejska Współpraca Regionalna" Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

Bezpłatne karty wstępu na przedstawienia Polsko-Niemieckich Dni Teatru w dniach 26 i 27 października 2019 roku otrzymać można w kasie teatru Uckermärkische Bühnen w Schwedt

(Tel. 0049 3332 538 111, od wtorku do piątku w godzinach 12.00-20.00).

Kontakt:
Przemysław Konopka - Projektmanager viaTEATRI
E-Mail: konopka@theater-schwedt.de tel.: 0049 3332 538290 lub 0048 607054846

Magdalena Jagiełło-Kmieciak
Materiał Opery na Zamku
14 października 2019

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia