Teatr od dziś do końca roku

"Rewizor" - reż. Norbert Rakowski / "Versus" - reż. Szymon Kaczmarek - Teatr w Kaliszu

Dwie premiery w ciągu tygodnia szykuje na grudzień Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. Będzie to "Versus" Rodrigo Garcii w reż. Szymona Kaczmarka i "Rewizor" Mikołaja Gogola w reż. Norberta Rakowskiego.

Rodrigo Garcia to współ czesny dramatopisarz hiszpański. " Tajemnice życia, które odsłania jego teatr, to przemoc, jakiej doznajemy od najbliższych, to mylenie miłości z potrzebą towarzystwa i pociągiem seksualnym, to zatrata instynktu samozachowawczego, którego więcej ma bita małpa niż cywilizowany człowiek" - czytamy o autorze sztuki, która posłużyła kaliskiej inscenizacji. Sceniczny "Versus" składa się z 19 sekwencji, które są monologami i pozornymi dialogami. " W przedstawieniu żarliwe monologi Garcii wypowiadać będą postacie.psychopatów i seryjnych morderców, najokrutniej szych krytyków człowieczeństwa i społeczeństwa, potępianych i izolowanych w przestrzeni prawa, ale stanowiących przedmiot fascynacji w przestrzeni naszej zbiorowej wyobraźni, karmiącej się strachem i władzą sądzenia".

Premiera spektaklu Szymona Kaczmarka odbędzie się 7 grudnia, a już tydzień później, 14 grudnia, czeka nas najnowsze dzieło Norberta Rakowskiego. " W różnych nudnych mieścinach ci, którzy nadużywają stanowisk i mają coś na sumieniu, ze strachu przed władzą i przełożonymi gorliwie zabiegają

0 przychylność i względy. Kiedy sami padną ofiarą podobnego do nich kombinatora i padalca, nie mogą uwierzyć w jego podłość. A tymczasem prawdziwy rewizor już przyjechał" - czytamy o sztuce, która od 1836 r., gdy powstała, ani trochę nie straciła na swojej aktualności. Niezależnie od premier z afisza Teatru im. W. Bogusławskiego nie schodzą tytuły już znane, ale wciąż cieszące się sporym zainteresowaniem publiczności.

Poczynając od dziś, do końca roku będziemy jeszcze mieli okazję zobaczyć "Szalone nożyczki" i "Mayday" oraz spektakle dla dzieci: "Czarodziejskie sztuczki", "Tadek Ńiejadek", "Piotruś Pan" i "Pszczółka Majka".

(kord)
Życie Kalisza
26 listopada 2013

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia