Teatr partnerem w przełamywaniu barier

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

"Wroclaw Accessible Capital of Technology and Culture 2016" to przedsięwzięcie wykorzystujące nowoczesne technologie dla przełamywania barier dostępu do kultury i edukacji, m.in. osób niepełnosprawnych. Partnerem tej realizacji w ramach Europejskiej Stolicy Kultury jest Teatr Modrzejewskiej.

Ideę projektu Łukasza Banaszaka i Jaromira Koppa jego inicjatorzy zaprezentowali w czwartek 3 marca podczas konferencji prasowej w legnickim teatrze, która na żywo transmitowana była w sieci i dostępna na iPady i iPhony. W prezentacji przedsięwzięcia uczestniczyli także: Jacek Głomb - szef legnickiej sceny, Krystyna Zajko-Minkiewicz - prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy oraz malarka Lucyna Pawlak, która zaprezentowała wybrane obrazy ze swojej kolekcji.

- Dzięki naszej obecności w teatrze i technologii, której używamy, chcemy stworzyć pomost między Legnicą a Europejską Stolicą Kultury. Teatr jest dla nas ważnym partnerem w tym przedsięwzięciu. Dziś zaczęliśmy, ale będziemy tu wracać odwiedzając inne teatralne miejsca, dokumentując przestrzenie i pracujących w nich ludzi - zauważył Łukasz Banaszak, sam zmagający się ze swoją niepełnosprawnością.

- Łamanie barier dostępu do kultury i edukacji, różnych barier, nie tylko architektonicznych, ale także np. zasięgu i dostępu, przełamywanie także własnych ograniczeń wynikających z ułomności, to główne przesłanie naszego projektu. Kluczem jest współczesna technologia. Dla wielu staje się oknem na świat, bo umożliwia dostęp do kultury i innych ludzi - dodał Jaromir Kopp.

- Jestem pod wrażeniem aktywności Łukasza Banaszaka i jego determinacji w tym, co uparcie robi. Wchodzimy w ten projekt z przekonaniem, że jest to nie tylko promocja teatru, ale i naszego miasta. Od rana jesteśmy podglądani i filmowani od kulis, a okazja do tego jest wyjątkowo dobra, bo dzieje się dużo. Trwają bowiem równolegle próby do dwóch naszych spektakli "Krzywicka/Krew" oraz "Hymn narodowy". Mam pełne przekonanie, że możemy zrobić więcej dla osób niepełnosprawnych. Skromnym przykładem był ubiegłoroczny spektakl "Stop the Tempo", który był tłumaczony na język migowy - mówił Jacek Głomb.

- Filmy i zdjęcia, które robimy będą dostępne na stronach partnerów medialnych naszego przedsięwzięcia oraz na blogu Łukasza Banaszaka (http://blogi.wroclaw.pl/lukasz-banaszak/) - dodał Jaromir Kopp.

Znaczenie technologii w realizowanym projekcie podkreśliła malarka Lucyna Pawlak: - Przywiozłam ze sobą 6 obrazów, bo nie ma takiej możliwości, bym pokazała je wszystkie. Jest ich 1300. Prezentacja w specjalnych aplikacjach na iPady i iPhony sprawiła, że cały świat może je obejrzeć. Znikają w ten sposób bariery techniczne i miejsca.

- Być może barierą, którą najtrudniej pokonać jest bariera mentalna wynikająca z obawy, niechęci i niezrozumienia osób niepełnosprawnych. Wiem to doskonale, bo sama jestem matką niepełnosprawnego dziecka. Jako stowarzyszenie staramy się pomagać takim osobom. Przykładem była nasza akcja fundowania bezpłatnych biletów dla niepełnosprawnych i niezamożnych. Wiem też, że miasto mogłoby więcej robić dla takich osób - apelowała do władz Legnicy Krystyna Zajko-Minkiewicz, prezes SPTM.

Partnerami kampanii, którą wspiera i patronuje Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 są: Fundacja Edukacja i Rozwój, Dolnośląska Szkoła Wyższa - Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej DSW, Polska Fundacja Osób Słabosłyszących, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Fundacja Jacka Głomba "Naprawiacze Świata". Patronami medialnymi: Mój Mac Magazyn, MyApple.pl, Agencja Click Community. Honorowy patronat objęli: prof. dr hab. Bogusław Śliwerski, Przewodniczącego Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, Bartłomiej Skrzyński - rzecznik Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych, Agata Roczniak - członkini Rady Fundacji Black Butterflies.

Grzegorz Żurawiński
Materiał nadesłany
4 marca 2016

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia