Teatr Pinokio obchodzi 75 lat!

Zaczęło się w Centralnym Robotniczym Domu Kultury

Teatr Pinokio świętuje, a raczej świętowałby swoje 75 urodziny, gdyby nie wciąż panująca pandemia. Z tej okazji teatr miał w planach jubileuszowe spektakle, na które trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Jednak już teraz można na stronie Teatru Pinokio powspominać o spektaklach minionych, gdyż z okazji jubileuszu teatr udostępnił swoje archiwa, by odświeżyć pamięć wszystkim sympatykom tego miejsca.

Od początku...

Wszystko zaczęło się w Centralnym Robotniczym Domu Kultury przy ulicy Piotrkowskiej 243 w Łodzi. To właśnie tam w 1945 roku Marta Janic wraz z prof. Marianem Gluthem stworzyli Teatr Kukiełek. Początkowo nosił nieoficjalnie nazwę „Biedronki". 1 maja 1945 roku odbyła się pierwsza premiera „Bajowych bajeczek i świerszczowych skrzypeczek". 22 czerwca 1950 roku teatr został upaństwowiony i nazwano go Teatrem Lalek „Pinokio". Od tego czasu siedzibą teatru stał się budynek przy ul. Kopernika 16. Teatr „Pinokio" był w Polsce czwartym teatrem lalek.

Teatr „Pinokio" w Łodzi to instytucja kultury, która w szczególny sposób dba o widzów w każdym wieku, a zwłaszcza o tych najmłodszych. Przez te 75 lat teatr wystawił 250 premier w tym między innymi ostatnią „Ander-Sen" w reż. Tomasza Kaczorowskiego. Warto wspomnieć, że teatr współpracował również z takimi wielkimi osobami jak Krzysztof Penderecki, który skomponował muzykę aż do siedmiu spektakli premierowych: "Diamentowa róża" Wandy Byrskiej, "Krzesiwo" Jana Wroniszewskiego, "Kozalinka" Janusza Karscha, "Tomcio Paluch" Janusza Galewicza, "Dziadek Zmruż-Oczko" Byrskiej, "O młynku Sampo i przedziwnej lutni Kantele" Jana Wroniszewskiego oraz "Pan Twardowski" Byrskiej.

Mimo niesprzyjających warunków pandemii Teatr PINOKIO nie zapomina o swoich widzach i wciąż niestrudzenie działa w internecie. Aktorzy teatru przygotowali coś dla małych i dużych odbiorców. W sieci pojawiły się filmy z czytania „Wielkiej księgi uczuć" Grzegorza Kasdepkego oraz „Pinokia" Carla Collodiego.

A już niedługo będziemy mogli posłuchać płyty z piosenkami „Duchy teatru", którą nagrają aktorzy w ramach dofinansowania przez Narodowe Centrum Kultury. Teksty piosenek będą mówiły o nieistniejących już od jakiegoś czasu zawodach teatralnych.

Maria Krawczyk
Dziennik Teatralny Łódź
20 maja 2020

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...