Teatr Polski we Wrocławiu - najlepsza spółdzielnia w kraju

szef wrocławskiego teatru o konflikcie i sukcesach

Nie zgadzam się z tezą artykułu Aliny Gierak zatytułowanego "Z artystami na noże", a szczególnie towarzyszących mu komentarzy na temat Teatru Polskiego we Wrocławiu i mojej osoby. Uważam wręcz, że poza informacją, iż pozostaję dyrektorem tej sceny, reszta tekstu dotycząca Polskiego jest wymierzonym w naszą placówkę czarnym PR-em - pisze Krzysztof Mieszkowski dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu

Niedawno przeczytałem w innej gazecie wypowiedź Piotra Borysa, wicemarszałka Dolnego Śląska odpowiedzialnego za kulturę: "Mijający rok w Teatrze Polskim oceniam dobrze zarówno pod względem finansowym, jak i artystycznym". 

I wbrew temu, co przeczytałem wczoraj w "Polsce-Gazecie Wrocławskiej", wypowiedź ta pokazuje, że nie ma żadnego konfliktu z samorządowymi władzami województwa. Marszałek Piotr Borys wie, co mówi. 

W swojej ponad sześdziesięcioletniej historii Teatr Polski w jednym roku nie otrzymał tylu nagród (23 indywidualne i zbiorowe), tylu zaproszeń na festiwale w kraju i za granicą (Rosja, Słowacja, Irlandia, Ekwador, Łotwa, Francja), nie był tak wysoko notowany w rankingach różnych czasopism ("Teatr", "Polityka", "Wprost"), co w roku 2008. 

Frekwencja w Teatrze Polskim w roku 2008 wynosiła ponad 85 procent, odwiedziło nas niemal 53 tysiące widzów. Od 2006 roku zdecydowanie wzrosła frekwencja. A to znaczy, że publiczność docenia nasze starania i wchodzi z nami w dialog. 

Ten dialog kontynuujemy w cyklu "Czynne poniedziałki", tzn. Magli literackich, czyli spotkań z pisarzami (Jerzy Pilch, Olga Tokarczuk czy Janusz Głowacki), i Czytań. Dialog edukacyjny prowadzimy w ramach weekendowych Wszechnic Teatralnych (Anna Kuligowska-Korzeniewska, Beata Guczalska czy Rafał Węgrzyniak). Co tydzień spotykają się u nas młodzi miłośnicy teatru na warsztatach dramaturgicznych i aktorskich. 

Oprócz wymienionych w komentarzu twórców w Teatrze Polskim przedstawienie przygotuje Maja Kleczewska, a dwie premiery wyreżyseruje Jan Klata. Zaproszenie przyjął też Krystian Lupa - laureat tegorocznej Europejskiej Nagrody Teatralnej. Doborowe towarzystwo "przeciętniaków", czyli "spółdzielnia nowego teatru pokoleniowego". 

Zarówno naszych przeciwników, jak i miłośników TP zapraszam też na strony internetowe: www.teatrpolski.wroc.pl, gdzie znajdą wszelkie informacje o wszystkim, co dzieje się na scenie i wokół naszej sceny.

krzysztof Mieszkowski
POLSKA Gazeta Wrocławska
9 lutego 2009

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...