Teatr Rampa z Warszawy rozpoczyna sezon

spektakl muzyczny "Monsters.Pieśni morderczyń" - reż.R Talarczyk

Cztery znakomite aktorki wcielają się w postaci słynnych zabójczyń a towarzyszą im pieśni napisane przez Nicka Cave\'a, Toma Waitsa i Boba Geldofa. W przedstawieniu usłyszą Państwo również piosenki skomponowane przez Renatę Przemyk - jedną z najwybitniejszych osobowości polskiej sceny muzycznej.

Równie gorąco polecamy najnowszą premierę tej sceny - tragikomedię "Żyd" Artura Pałygi w reż. Witolda Mazurkiewicza z muzyką Mariusza Bogdanowicza. Rzecz o konflikcie w szkole, której Dyrektor chce zaprosić z wizytą dawnego mieszkańca miejscowości - Mojżesza Wassersteina, który ma uratować szkołę z finansowej zapaści. W pokoju nauczycielskim wybucha gorąca dyskusja, w której przewija się skomplikowana przeszłość polsko-żydowska oraz współczesne stereotypy na temat Żydów, rodzące zabawne dylematy. Jak przywitać Żyda? Czy podać mu rękę czy nie? A może zaintonować pieśń? Ale jaką? Co je Żyd? Czy można serwować Żydowi "karpia po żydowsku", a może bigos? Czy mówi się "Żyd" czy "Judejczyk"? 

Mamy nadzieję, że u progu roku szkolnego to przedstawienie zachęci nauczycieli i uczniów do dyskusji o przygotowaniu szkoły i nauczycieli do społecznej strony edukacji. Fanom swingu i jazzu polecamy spektakl muzyczny "Być jak Frank Sinatra" w reżyserii Witolda Mazurkiewicza z piosenkami w tłumaczeniu Wojciecha Młynarskiego. Aktorom po mistrzowsku interpretującym piosenki Sinatry towarzyszą grający "na żywo" znakomici muzycy jazzowych - m.in. Mariusz Bogdanowicz (kontrabas) i Włodzimierz Nahorny na zmianę z Bogdanem Hołownią (fortepian). Scena Kameralna zaprasza na sprawdzoną już propozycję dla najmłodszych widzów - pełną znanych piosenek dla dzieci "Wielką wyprawę" w reż. Piotra Furmana z udziałem aktorów Teatru Rampa.

Duża Scena zaprasza również na ubiegłosezonową premierę - komediodramat "Mistrz i Małgorzata" w nowatorskiej inscenizacji i reżyserii Michała Konarskiego z udziałem całego zespołu Teatru Rampa. Jest to porywająca opowieść o odwiecznym pojedynku Dobra ze Złem, Małgorzaty z szatanem - o walce, która odbywa się w samym centrum Moskwy w połowie lat 30-tych XX wieku. Warto sprawdzić czy Bułhakowowski Jeszua Ha-Nocri i Piłat mają cokolwiek wspólnego z Ewangelią, czy to tylko mroczna wizja, jaką Woland przedstawia Iwanowi Bezdomnemu i Miszy Berliozowi na Patriarszych Prudach? 

Mamy również niespodziankę dla rodzin - ostatnia niedziela września będzie jednocześnie pierwszą w tym sezonie "Familijną Niedzielą", w której specjalnie dla Dzieci i Rodziców zaprezentujemy musical "Tajemniczy ogród" w reżyserii Cezarego Domagały.

 Scena Mrowisko swój jesienny repertuar rozpocznie również premierą z ubiegłego sezonu - dramatem Farida Nagima pt. "Krzyk słonia" w reż. Grzegorza Mrówczyńskiego.

(-)
Materiały Teatru
25 sierpnia 2012

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia