Teatr Remus w nowej siedzibie

"Obsesja" - reż. Katarzyna Kazimierczuk - Teatr Remus w Warszawie

Teatru Remus znalazł nową siedzibę. Teatr wraca z przedstawieniem "Obsesja", który do tej pory nie doczekał się premiery w siedzibie teatru, ponieważ poprzednia spłonęła na tydzień przed planowaną premierą.

Kamienica przy Inżynierskiej 3, dawny dom Teatru Remus, spłonęła 30 stycznia 2013 r. O tym pożarze słyszał każdy Warszawiak. Na tydzień przed premierą spektaklu "Obsesja" grupa teatralna została na lodzie - bez siedziby, scenografii i nadziei na wystawienie premiery w zaplanowanym terminie. Czy ta historia ma dalszy ciąg?

Ogień doszczętnie zniszczył kamienicę przy Inżynierskiej 3, gdzie znajdowały się liczne pracownie artystyczne i kultowy "Sen Pszczoły", ale na szczęście obyło się bez ofiar. Szczęśliwie również Komuna Warszawa, Instytut Teatralny i Centrum Sztuki Współczesnej wyciągnęły pomocną dłoń i zaoferowały przestrzeń pod wystawienie premiery 6 lutego. Udało się! Pomimo trudności zarówno premiera, jak i pozostałe spektakle warszawskie i wyjazdowe odbyły się w zaplanowanych terminach. Następnie przez ponad półtora roku członkowie Stowarzyszenia Teatralnego Remus walczyli o to, by wspomnienie o pożarze nie było ostatnim.

Całkowitemu zniszczeniu uległo wyposażenie Teatru - wartość strat materialnych w wyniku pożaru szacujemy w sumie na co najmniej 100 tys. zł. Był to w końcu nasz 18-letni dorobek -mówi Katarzyna Kazimierczuk, prezes Stowarzyszenia. Na szczęście otrzymaliśmy ogromną pomoc i spotkaliśmy się z wielką życzliwością środowiska teatrów niezależnych, naszych partnerów, współpracowników, grantodawców, władz lokalnych oraz wolontariuszy, bez których pomocy byśmy polegli. Wsparli nas również zagraniczni artyści -zespół duńskiego Odin Teatret, zorganizował zbiórkę funduszy, by nam pomóc, a pracownicy techniczni Teatre du Soleil w Paryżu - zbiórkę sprzętu oświetleniowego. Również władze lokalne Dzielnicy Praga Północ wykazały się daleko idącą chęcią pomocy przy uruchomieniu nowej stałej siedziby Stowarzyszenia. W końcu znaleźliśmy tę najlepszą i po wielu przejściach z remontem, możliwym dzięki dotacji Funduszu dla Organizacji Pozarządowych Grantu Blokowego Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, a także Dzielnicy Praga Północ, naszym nowym domem jest budynek w podwórzu Kępnej 6! -podsumowuje, już teraz szczęśliwa, prezes Remusa.

W taki oto sposób, po niespełna dwóch latach od premiery, "Obsesja" wraca na deski. Spektakle odbędą się 24 i 26 października oraz 14 listopada, a na wszystkie terminy wstęp jest wolny - należy tylko uprzednio zarezerwować miejsca: teatr.remus@wp.pl

(-)
Materiał Teatru
16 października 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia