Teatr rodem z renesansowej Italii

"Pewnego razu w Wenecji" - reż. Romana Angel - Balet dworski Cracovia Danza

Nieoczekiwane zwroty akcji i zaskakujące finały opowieści; odtworzone po latach zapomnienia układy choreograficzne z barokowych traktatów, czyli taniec i sztuka aktorska w komedii dell'arte - Balet Dworski "Cracovia Danza" zaprasza na premierę spektaklu "Pewnego razu w Wenecji", która odbędzie się 22 lutego, o godz. 17, w Teatrze Ludowym.

"Pewnego razu w Wenecji" to opowieść o karnawale weneckim, wyrażona kunsztem komedii dell'arte oraz tańca dawnego. Na scenie spotkają się dwa zespoły: Atelier Teatralne Studio Dono oraz Balet Dworski "Cracovia Danza", by przenieść widzów nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie, do epoki Złotego Wieku w Wenecji. Komedia dell'Arte, czyli teatr rodem z renesansowej Italii, ożyje na scenie w pełnej zwrotów akcji intrydze. Fortuna jednych wyniesie wysoko, innym da los żebraczy, by potem obrócić kołem i pogmatwać życie bohaterów. Gdy zaś na balu wszyscy ukryją swą tożsamość pod maskami, sprawy przybiorą nieoczekiwany obrót. W tym szczególnym spektaklu będzie można zobaczyć prawdziwe maski i kostiumy z epoki oraz oryginalne XVIII-wieczne układy taneczne, zapisane w dawnych traktatach. Specjalnie, aby przywrócić współczesnym widzom barokowe choreografie Balet Dworski "Cracovia Danza" pracował z francuską choreograf i tancerką Irene Ginger, słynną z odczytywania i interpretacji dawnych zapisów tanecznych.

Premiera, która zapowiada się niezwykle ciekawie jest pierwszym wspólnym projektem dwóch krakowskich zespołów, specjalizujących się w widowiskach historycznych. Spektakl będzie unikalnym połączeniem sztuk. Postacie komedii zyskają swoje alter ego wyrażone tańcem, by jak najlepiej oddać ducha karnawału weneckiego. Ruch, barwa, humor - to streszczenie tego, co będzie można zobaczyć na Dużej Scenie Teatru Ludowego.

Komedia dell'arte to sztuka niedzisiejsza, a zarazem bardzo "na czasie". Niedzisiejsza, bo powstała pięć wieków temu, a "na czasie", bo wciąż jest aktualna. Grana nieprzerwanie według tych samych reguł od XVI stulecia, do dziś zachowuje świeżość. Maski, charakterystyczny krok i kunszt aktorów są w stanie opowiedzieć więcej o naszej naturze niż niejeden realistyczny spektakl. Co zatem aktorzy i tancerze opowiedzą nam o nas w spektaklu Pewnego razu w Wenecji? Czym nas zaskoczą?

Spektakl "Pewnego razu w Wenecji" wystawiany jest w ramach cyklu "Niedziele dla tańca", czyli Cracovia Danza w Teatrze Ludowym. Raz w miesiącu, w niedzielę, zawsze o godz. 17 na gościnnej scenie teatru w Nowej Hucie balet pokazuje najciekawsze przedstawienia taneczne. Tym razem, w ramach trzeciej edycji cyklu, zostały zaplanowane trzy różne, pod względem stylistyki i formy, przedstawienia. W zeszłym miesiącu pokazany był "Balet o kawie", 22 lutego wystawione będzie premierowe widowisko "Pewnego razu w Wenecji", zaś 22 marca na scenie ożyje Ołtarz Mariacki za sprawą spektaklu "Wokół Wita Stwosza".

(-)
Materiał Teatru
21 lutego 2015

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia