Teatr Śląski na Boskiej...

Katowice, Kraków: "Śnieg" i "On wrócił" Teatru Śląskiego na XIV Międzynarodowym Festiwalu Boska Komedia

W programie głównym, wśród 30 spektakli z całej Polski, zostanie pokazany „Śnieg" w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, którego Teatr Śląski jest koproducentem. Pokazy odbędą się 9 i 10 grudnia.

 

Dwa spektakle Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, "Śnieg" oraz "On wrócił", zostaną zaprezentowane na XIV Międzynarodowym Festiwalu Boska Komedia. Festiwal odbędzie się w Krakowie, od 3 do 12 grudnia.

Natomiast w formie online będzie można zobaczyć spektakl "On wrócił" w reż. Roberta Talarczyka z brawurową rolą Artura Święsa. Pokaz spektaklu planowany jest na 5 grudnia. Po spektaklu odbędzie się rozmowa z Arturem Święsem, którą poprowadzi Tomasz Domagała.

„Śnieg" w reżyserii Bartosza Szydłowskiego jest pierwszą polską adaptacją powieści noblisty Orhana Pamuka. Bartosz Szydłowski czyta wielką powieść Pamuka poprzez nabrzmiewające we współczesnym świecie fundamentalizmy, ideowe wojny prowadzące wprost do rozlewu krwi, wreszcie opresyjny porządek religijny zmierzający do wykluczania i eliminacji niechcących się przystosować. Poeta Ka po kilkunastu latach pobytu na Zachodzie wraca do rodzinnego miasteczka Kars. Oficjalnym powodem przyjazdu jest pogrzeb matki.

Nieoficjalnie prowadzi śledztwo dziennikarskie dotyczące rzekomych samobójstw młodych kobiet. Tuż po jego przyjeździe rozpętuje się śnieżyca, która odcina Kars od reszty świata. Nadchodzi rewolucja. Ka zostaje wciągnięty w sieć intryg konstruowanych przez wojskowych, nacjonalistów, fanatyków religijnych i terrorystów, którzy targają nim jak płatkiem śniegu. Musi się też zmierzyć z fake newsami, tworzonymi przez lokalne media, na zlecenie służb specjalnych i polityków. Tym, co może go ocalić, wydają się poezja i miłość.

W spektaklu grają śląscy aktorzy, Aleksandra Przybył i Artur Święs.

„On wrócił" wg bestsellerowej powieści Timura Vermesa w reż. Roberta Talarczyka z Teatru Śląskiego w Katowicach, jest opowieścią o uwodzicielskiej sile charyzmatycznych przywódców, o mechanizmach władzy, kierowaniu społecznymi nastrojami i roli, jaką w polityce odgrywają media. Spektakl traktuje o powrocie faszyzmu i jego popularności w dzisiejszym świecie, eksplorując fantastyczną i groteskową ideę powrotu Hitlera na Ziemię (znakomita rola Artura Święsa).

A co jeśli Führer nie zginął w kwietniu 1945 roku, lecz właśnie dziś pojawił się Berlinie? Próbując odnaleźć się w nowej rzeczywistości, trafia do... telewizyjnego programu. Jego płomienne występy, zdolność improwizacji oraz reagowania na sytuację społeczno-polityczną szybko zyskują mu rzeszę fanów i zwolenników. Jego słowa padają na podatny grunt i znajdują szerokie grono odbiorców, zwłaszcza dzięki wykorzystaniu siły mediów społecznościowych. W narodzie powoli budzi się duch...

Magdalena Nowacka-Goik
Materiał Teatru
3 grudnia 2021

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia

Czarna Maska
Georg Zlabinger
Krzysztof Penderecki - „Czarna Maska”...