Teatr Śląski przedstawia

"Piąta strona świata" - reż. Robert Talarczyk - Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

We wtorek 5 lutego w Teatrze Śląskim w Katowicach miała miejsce konferencja prasowa z udziałem Kazimierza Kutza, autora „Piątej strony świata”, Roberta Talarczyka, reżysera oraz Tadeuszem Bradeckim, dyrektorem Teatru.

Już wkrótce- 15 i 16 lutego- odbędzie się premiera spektaklu „Piąta strona świata" na podstawie książki o tymże tytule. Spektakl jest swego rodzaju prezentem urodzinowym dla Kazimierza Kutz, który 16 lutego kończy 84 lata.

Kazimierz Kutz w „Piątej stronie świata" opowiada historie kilku rodzin. Skorzystał ze wspomnień z dzieciństwa i młodości, połączył w jednej opowieści wiele anegdot. Na konferencji powiedział, że główny bohater jest jego alter ego.

Reżyser zdaje sobie sprawę, jak trudno jest zaadaptować tę książkę na deski teatru, jak mówi w książce znajdziemy opisy niesamowitych obrazów, pejzaży, których nie da się przenieść do teatru, gdyż teatr posługuje się inną metaforyką. Jest w niej bardzo mało dialogów, poza tym „Piąta strona świata" jest tylko i wyłącznie świat Kazimierza Kutza. Robert Talarczyk starał się znaleźć klucz, wydobyć ekstrakt, by nie powielać rozwiązań wykorzystanych w „Cholonku".

Kazimierz Kutz cały czas dodawał, że nie chce się wtrącać do Wizji Roberta Talarczyka. W przyszłym tygodniu przyjedzie, by zobaczyć pierwsze próby i ewentualnie pomóc tylko i wyłącznie jako rzemieślnik. Podkreślił również, że niezależnie od wyniku będzie zadowolony.

Swoją powieść określa jako swoją "ostatnią spowiedź artystyczną". "Na tym skończyłem, swoją działalność artystyczną, siedzę sobie wygodnie i mom wszystko w dupie" - podsumował.

W spektaklu wystąpi, 26 osób zespołu Teatru, w tym m.in.: Barbara Lubos, Bernard Krawczyk i gościnnie Grażyna Bułka. Scenografię zaprojektowała Ewa Satalecka, a muzykę do utworu skomponował Michał Sokół.

jagos
Dziennik Teatralny Katowice
6 lutego 2013

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia

Czarna Maska
Georg Zlabinger
Krzysztof Penderecki - „Czarna Maska”...