Teatr Strefa Ciszy wywija w Rzeźni

"Salto Mortale" - Teatr Strefa Ciszy z Poznania

Druga odsłona przedstawienia teatru Adama Ziajskiego. Spektakl poświęcony jest... fortepianom, zaległym na podszczecińskich torach podczas II wojny światowej. Warto!

Niemal dokładnie po roku festiwal Madeinpoznan.noc powraca do wnętrz poznańskiej Starej Rzeźni. Tym razem postindustrialne wnętrza obiektu jako scenografię zaaranżuje Teatr Strefa Ciszy przy okazji premiery drugiej odsłony spektaklu "Salto Mortale". 

Przedstawienie zostało zainspirowane obrazkiem z czasów II wojny światowej. Pod koniec walk wojska rosyjskie, stacjonujące w Stettinie (czyli dzisiejszym Szczecinie) zrabowały setki fortepianów, chcąc wywieźć je do ZSRR. Zgromadzone podczas rubieży instrumenty miesiącami leżały wzdłuż torów kolejowych. Nikt ich jednak stamtąd w końcu nie zabrał. Spektakl Teatru Strefa Ciszy powraca do tej historii przez pryzmat żałobnej trupy cyrkowej, prowadzącej kondukt pogrzebowy z instrumentami. Z czasem ceremonia przemieni się w dzikie zniszczenie.

Spektakl powstał w 2008 roku w ramach Dni Polskich w Izraelu. Premiera pierwszej wersji przedstawienia odbyła się w Polsce i Izraelu z gościnnym udziałem izraelskich tancerzy. W Poznaniu mieliśmy okazję oglądać go dwa lata temu podczas festiwalu Malta. - Czujemy, że rzecz jest o niepamięci. Nie interesuje nas jednak tylko historia, ale przede wszystkim to, co przeżywamy tu i teraz. W "Salto Mortale" chcemy opowiedzieć o sprawach uniwersalnych - mówił przed maltańską premierą Adam Ziajski, założyciel Strefy Ciszy.

Jego teatr istnieje od 1993 roku. Strefa Ciszy specjalizuje się w ulicznych happeningach, akcjach i imprezach plenerowych. Bardzo często ich spektakle odwołują się do miejskiej kultury i mitologii. Od zawsze takie przedstawienia cechowały się ludycznym, karnawałowym charakterem oraz interakcją publiki z aktorami. Ostatnimi premierami Strefy Ciszy były "Last Minute" i akcja uliczna "Domino". 

"Salto Mortale" to jedyna impreza w ramach festiwalu Madeinpoznan.noc, na jaką można wybrać się w tym tygodniu. Z kolei na następną środę zaplanowano przełożoną dwukrotnie ekspozycję czeskiego komiksu "Alois Nebel". Wystawę będzie można oglądać w holu poznańskiego Dworca Głównego.

Jacek Sobczyński
Głos Wielkopolski
4 maja 2010

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia