Teatr STU może stracić swoją siedzibę

kamienica będzie prawdopodobnie sprzedana

- Kamienica, w której mamy siedzibę, będzie prawdopodobnie sprzedana. Możemy stracić siedzibę - alarmuje teatr Scena STU i liczy, że miasto pomoże. - Mogą liczyć na naszą przychylność - zapewnia magistrat, ale na pomoc nie ma pieniędzy.

Scena STU ma w planach modernizację, chce też zainstalować ekran multimedialny na elewacji kamienicy, w której istnieje. W ten sposób teatr chciałby przyciągać widzów i zarabiać. Na horyzoncie zbierają się jednak czarne chmury. Właściciel kamienicy przygotowuje się do jej sprzedaży. Teatr obawia się, że nowy nabywca nie będzie chciał kontynuować współpracy z teatrem i ten straci swoją siedzibę. Prowadzi w niej m.in. mały hotel, który przynosi dochody ułatwiające utrzymanie się sceny. - Będziemy starali się przekonać miasto, by odkupiło tę kamienicę. To zagwarantowałoby nam możliwość dalszego funkcjonowania - mówi przedstawicielka teatru Anna Piekarczyk.

- Nie mam kompetencji, by podjąć taką decyzję. Mogę zapewnić, że przedstawię sprawę prezydentowi Krakowa - ocenia sytuację dyrektor wydziału kultury krakowskiego magistratu Stanisław Dziedzic. - Teatr może liczyć na naszą opiekę, ale niestety z kupnem kamienicy może być kłopot. O ile wiem, przyszły rok nie będzie najlepszy pod względem finansowym - dodaje Dziedzic.

Dyrektor zapewnia, że spotka się z kierownictwem teatru i spróbuje ustalić, jakie dokładnie są jego oczekiwania, a później co miasto może zrobić, by pomóc Scenie STU.

pil
Gazeta Wyborcza Kraków
21 listopada 2009

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia