Teatr STU przejdzie w ręce władz miasta

Teatr instytucją miejską formalnie stanie się 1 stycznia 2019 roku.

Zarząd Województwa Małopolskiego zgodził się przekazać Krakowski Teatr - Scena STU pod wyłączną opiekę miasta. Instytucja w nowej formule organizacyjnej zacznie działać od 1 stycznia przyszłego roku.


Wczorajsza uchwała sejmiku wojewódzkiego zakończyła trwające od kilku lat przymiarki do przejęcia teatru przez miasto.

"Prowadzenie Teatru przez jednego organizatora sprzyja optymalizacji i zwiększeniu skuteczności procesu zarządzania instytucją, a po stronie organizatora wzmacnia nadzór oraz sprawność przeprowadzania procesów decyzyjnych" - czytamy w uzasadnieniu do projektu przyjętej przez radnych uchwały.

Teatr instytucją miejską formalnie stanie się 1 stycznia 2019 roku. Pracownicy przekazywanej marszałkowskiej instytucji kultury staną się pracownikami instytucji kultury gminy Kraków, z zachowaniem dotychczasowych warunków pracy i płacy. Mienie przekazywanej instytucji nabędzie nieodpłatnie gmina Kraków. Na gminę spadną też koszty utrzymania instytucji, które dotychczas miasto dzieliło z województwem.

Przypomnijmy, że Krakowski Teatr - Scena STU powstał 31 lipca 1997 roku, jako instytucja prowadzona przez Wojewodę Krakowskiego i Gminę Miejską Kraków. Od początku był kontynuatorem tradycji "Teatru STU" założonego w 1966 roku. W 1999 roku - w miejsce wojewody - organizatorem instytucji zostało Województwo Małopolskie.

Aleksandra Suława , Grzegorz Skowron
Dziennik Polski
28 sierpnia 2018

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia