Teatr STU świętuje

50. STU-lecie działalności krakowskiego Teatru STU

20 lutego 1966 roku Krzysztof Jasiński założył Teatr STU. W tym roku, 20 lutego, Teatr STU świętuje 50-lecie działalności. Okrągły jubileusz w tym samym czasie obchodzi także Krzysztof Jasiński. Od 50 lat pełni funkcje dyrektora w założonym przez siebie teatrze i jest to rekord na skalę europejską. 19 lutego ogłoszone zostanie nazwisko jego następcy. Swój jubileusz STU uczci serią wyjątkowych wydarzeń.

19 lutego odbędzie się premiera Rewizora Mikołaja Gogola, po raz pierwszy w parafrazie przekładowej Tadeusza Nyczka. Niezmiennie aktualne pozostają opisane w sztuce sytuacje i zachowania, które wciąż możemy obserwować i szczerze się z nich śmiać, z pełną świadomością, że to z samych siebie się śmiejemy. Rewizora reżyseruje Krzysztof Jasiński, spektakl będzie można zobaczyć także 16, 17 i 18 lutego. Mecenasem spektaklu jest TAURON Polska Energia.

Oficjalna uroczystość jubileuszu STU odbędzie się 19 lutego, o godzinie 12:00 w sali obrad Urzędu Miasta Krakowa w Pałacu Wielopolskich. W trakcie uroczystości zostaną wręczone nagrody dla najbardziej zasłużonych artystów i pracowników Teatru.

20 lutego, odbędzie się tradycyjne spotkanie „Rodziny STU", w którym udział wezmą artyści, od lat najmocniej związani z krakowską sceną. Uroczystość uświetni koncert wybitnego trębacza Tomasza Stańki, który przed laty w działającym przy Teatrze STUdio nagrywał swoje płyty. Jazzman wystąpi ponownie 21 lutego podczas otwartego dla szerokiej widowni koncertu. Razem z Tomaszem Stańko wystąpią: Fin Alexi Tuomarila (pianino) oraz dwóch Amerykanów, Gerald Cleaver (perkusja) i pochodzący z Wysp Dziewiczych Reuben Rogers (kontrabas).

Sezon 2015/2016 jest jubileuszowym sezonem Teatru STU. Jego najważniejszym wydarzeniem jest prezentacja tryptyku „Wędrowanie" wg Stanisława Wyspiańskiego, spektakl jest pierwsza w historii polskiego teatru łaczna prezentacją trzech dramatów poety: „Wesela", „Wyzwolenia" i „Akropolis". W trakcie jubileuszowego sezonu zaplanowano premiery pięciu nowych tytułów, a także kilka dodatkowych uroczystości. 27 i 28 lutego nastąpi pożegnanie ze spektaklem Król Lear z Danielem Olbrychskim w roli tytułowej i Mariuszem Saniternikiem w roli Kenta, a następnie setne przedstawienie Biesów, które odbędzie się 18 marca. 8 kwietnia zaplanowano natomiast premierę sztuki Psycho-tera-polityka autorstwa Dominika Rettingera, w reżyserii Mirosława Gronowskiego.

Sponsorami sezonu jubileuszowego Teatru STU są: TAURON Polska Energia, Grupa LOTOS S.A. oraz Instal Kraków S.A.

(-)
Materiał Teatru
10 lutego 2016

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia